Изложба под називом „Заједно / Come Together“, реализована у оквиру обележавања 180 година дипломатских односа Уједињеног Краљевства и Републике Србије, отворена је 18. октобра у Југословенској кинотеци, која је истим поводом припремила велики циклус британских филмова, за које ће улаз бити слободан.
Званице на отварању поздравили су заменица британског амбасадора у Србији Трејси Галагер, директор Кинотеке Југослав Пантелић и, у име ауторског тима изложбе, историчарка Радина Вучетић, а затим је приказан филм Николаса Хитнера „Дама из дворишта“ (2014), који је главној глумици Меги Смит донео бројна признања.
На 18 екрана у великом фоајеу Кинотеке путем текста, фотографија и видео материјала представљено је 18 деценија британско-српских односа, али не у дипломатско-политичкој сфери већ у области културе и друштвених вредности.
Аутори пројекта су Радина Вучетић и Љубинка Трговчевић. Дизајн поставке и видео материјала потписује Марина Докмановић, извршни продуцент је Јасмина Петковић, кустос изложбе Дејан Сретеновић, графички дизајн радио је Предраг Пантелић, а техничку обраду Бојан Марјановић.
Заменица амбасадора Трејси Галагер истакла је да изложба обележава значајан званични јубилеј из другачијег угла и да је „посвећена људима који су често били неоправдано запостављени или мање видљиви иако су дали огроман допринос приближавању и бољем разумевању српског и британског друштва“.
„На екранима су цртице из наше заједничке друштвене и културне историје. У фокусу су врлине и заједничке вредности попут слободе, просвећености, еманципације жена, солидарности, савезништва, вредности које су представљене личности и догађаји афирмисали. Ове кратке приче хронолошки прате развој званичних односа Србије и Британије, али никако нису коначна листа сјајних примера сарадње у свим сферама живота и рада, од спорта и моде до образовања и филантропије“, рекла је она.
Честитајући ауторкама на вредној и визуелно занимљивој поставци, Трејси Галагер је захвалила Кинотеци која је препознала значај овог јубилеја и која ће ревијом британских филмова подсетити српске филмофиле на неке од омиљених радова који потичу из њене земље.
Радина Вучетић је захвалила Британској амбасади на позиву и поверењу.
„Када сам добила позив да радим изложбу, рекла сам да се ја не бавим политичком историјом. Онда смо дошли до овакве идеје и врло сам захвална да ја она наишла на плодно тле, а то је да посматрамо 180 година наших односа кроз људе, идеје и догађаје који су мењали наше друштво и модернизовали га. Било је то једно лепо истраживање, не само да смо откривале многе ствари које нисмо знали о нашој историји, него је то била и пријатна сарадња са институцијама, породицама и појединцима који су уступили материјале за изложбу“, истакла је она.
Како је додала, резултат тога су видео приче које почињу од Доситеја Обрадовића, првог Србина модерног доба који је одлазио у Лондон, био фасциниран тим градом и учио енглески језик. Потом, по редоследу деценија, смењују се ликови Џона Стјуарта Мила, Чарлса Дарвина, Елодије Мијатовић (супруге Чедомира Мијатовића) која је ауторка прве историје модерне Србије, објављене 1872. године. Ту су и приче о Макензију, захваљујући коме имамо Славију и стари Врачар као део Београда, затим викторијански стил, сифражеткиње, шкотске болничарке, занимљиве приче о тенису, са мало познатим податком да је Ђорђе Дунђерски био први наш учесник на Вимблдону још 1926. године. Ту је и Ребека Вест, британске војне мисије, Хенри Мур у Београду, Битлси, Црњански и Пекић, Тимоти Џон Бајфорд – наш највећи британски Србин, Роналд Харвуд, британски савремени уметници и на крају вечити Шекспир, навела је Радина Вучетић.
У галерији у приземљу здања у Узун Мирковој улици постављена су додатна два екрана. На једном је представљено „Крунисање краља Петра Првог Карађорђевића“, најстарији сачувани документарни филм снимљен у Србији, 1904. године, а сниматељи су били из Велике Британије. Други је посвећен фудбалу као трајној спони Србије и Британије кроз цео 20. век, а и данас све до Немање Видића.
Изложбу прати музика Битлса чија је песма „Come Together“ и назив поставке и мото српско-британских односа, изјавила је Радина Вучетић.
Југослав Пантелић је подсетио да је британски филм често на репертоару Кинотеке још од њеног оснивања.
„Тако ће бити и убудуће. Међутим, чињеница је да смо сада мало интензивирали ствар. Стотину бесплатних пројекција британских филмова чека Београђане и госте нашег града до краја године у салама у Узун Мирковој и Косовској улици. Пројекције ће бити и у преподневним терминима. Очекујемо да ће се неки млади заљубљеници у филм први пут сусрести са остварењима редитеља који много значе за историју филма, а долазе из Уједињеног Краљевства“, рекао је Пантелић.
Како је најавио, циклус британског филма почиње 20. октобра и у свом првом делу даје хронолошки преглед, по избору уредника филмског програма Кинотеке Марјана Вујовића.
„Биће ту филмова које су режирали Алфред Хичкок, Дејвид Лин, Керол Рид, затим Џејмс Ајвори, Кен Расел, потом Стивен Фрирс, Мајк Ли, Кен Лоуч, све до филмова Денија Бојла, Гаја Ричија, Андрее Арнолд. Сигуран сам да ћете уживати у филмовима британских синеаста и пронаћи много тога што ћете пожелети да погледате поново или се сусрести са неким класицима које дуго нисте видели на великом екрану“, изјавио је Пантелић, додајући да су неки од њих и носиоци Златног печата, највишег признања Југословенске кинотеке.