Светски дан аудио-визуелне баштине обележен је, данас у Југословенској кинотеци, свечаним потписивањем споразума о сарадњи на очувању аудио-визуелног наслеђа Републике Србије, између аудио-визуелних архива Југословенске кинотеке, Радио-телевизије Србије, Радио-телевизије Војводине и Филмских новости.
Споразум подразумева могућност реализације заједничких пројеката, стандардизацију процеса рада, примену нових технологија и развој заједничких едукативних програма, као и начин очувања и обраде постојећих и нових материјала, речено је данас на свечаности поводом потписивања споразума.
Споразум су потписали Југослав Пантелић, директор Југословенске кинотеке, Драган Бујошевић, генерални директор РТС, Јожеф Клем, в.д. генералног директора Радио-телевизије Војводине и Владимир Томчић, директор Републичке установе Филмске новости, а потписивању је присуствовала и Данијела Ванушић, помоћница министра културе за културно наслеђе и дигитализацију.
Тим поводом, Југослав Пантелић се обратио присутнима и подсетио на препоруку Генералне конференције Унеска, која је одржана 1980. године у Београду, и која је имала за циљ очување и заштиту покретних слика.
„Рад на стварању законског оквира који ће обезбедити потпуну заштиту и очување филмске и остале аудиовизуелне грађе, којим је свеобухватно уређена заштита филмске и остале аудиовизуелне грађе, као изузетно важног сегмента културног наслеђа, од велике је важности за све установе заштите и очување филмске и остале аудиовизуелне грађе“ изјавио Југослав Пантелић, и додао да је управо почетак рада на нацрту закона допринео успостављању успешне сарадње између Југословенске кинотеке, као централне установе заштите филмске и остале аудиовизуелне грађе, Филмских новости, Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине.
„Потписивање овог споразума представља круну досадашње успешне сарадње на коју нас обавезују материјали са којима располажемо и које чувамо, изјавио је Владимир Томчић, директор Филмских новости и додао да су филмски архиви чувари сећања, јер нас подсећају и сведоче о времену којег више нема.
Током двадесет прве Генералне конференције Унеска, која је одржана у Београду између 22. септембра и 28. октобра 1980. године, први пут је званично скренута пажња на културни и историјски значај телевизијских и филмских снимака и том приликом упућен је апел да се одлучном акцијом осигура њихова заштита. Унеско, је након тога 2005. године, прогласио 27. октобар за Светски дан аудио-визуелне баштине, са идејом да се укаже на потребу за њеном хитном заштитом.
Догађај у Југословенској кинотеци био је прилика да се обележи и стогодишњица рођења наше велике редитељке Соје Јовановић, приказивањем дигитално рестаурисаних верзија њених остварења – првог југословенског дугометражног филма у боји „Поп Ћира и поп Спира“ и чувене телевизијске драме „Извињавамо се, много се извињавамо“.