Програмом Фокус у сали „Макавејев“ 12. и 13. фебруара Југословенска кинотека скреће пажњу на донекле заборављену фигуру сценаристкиње и књижевнице Фриде Филиповић (1913 – 2002), која је с редитељем Жиком Митровићем радила на два позната филма – „Потражи Ванду Кос“ (1957) и „Горке траве“ (1966).
У уводном разговору о њеном животу и раду, пре прве пројекције од 18 сати, учествоваће теоретичарке књижевности Александра Секулић и Станислава Бараћ, која је у фебруарском броју часописа „Кинотека“ објавила есеј о Фриди Филиповић.
Рођена у Сарајеву у јеврејској породици Грајф, ова ауторка је у сценарија, као и своју ангажовану прозу, укључивала аутобиографске елементе. Филм „Потражи Ванду Кос“ кроз напету драму са елементима трилера и детективске приче говори о потрази главне јунакиње за братом након Другог светског рата.
Филм „Горке траве“ се експлицитно бави темом Холокауста, а снимљен је у копродукцији са Савезном Републиком Немачком. То је био један од првих западнонемачких филмова на ту тему.
На програму је и комедија „Мирно лето“ (1961) македонског редитеља Димитрија Османлија.
Фрида Филиповић је студирала у Београду, била део широког круга предратних феминистичких ауторки блиских левој интелектуалној сцени, а посебно женском револуционарном покрету. После рата радила је у „Авала филму“ као сценариста и предавач, а бавила се и превођењем теоријских, филозофских текстова.