Промоцијом збирке есеја „ЛегендАрни“, о филмовима са Арнолдом Шварценегером у главној улози и пројекцијом филма „Конан варварин“ (1982) Џона Милијуса 20. априла у Југословенској кинотеци је почео Аустријски филмски фестивал, који ће се наредних дана одржавати у сали „Макавејев“, као и у Дворани културног центра Београда и у другим градовима у Србији.
Управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић изразио је задовољство што је у пуној мери настављена сарадња са Аустријским културним форумом у Београду, после нешто смањеног обима током пандемије.
Вујовић је подсетио да је у ранијим издањима овог фестивала одата почаст славној аустријској глумици из епохе немог филма Хеди Ламар.
„Сада приказујемо филмове једне од икона светске кинематографије Арнолда Шварценегера, за које можда делује да су још млади за програм Кинотеке, али заправо и они већ имају приличан стаж. Нове генерације публике до сада су, осим понекад на великом платну у Кинотеци, могле да их виде само на неким мањим екранима“, рекао је Вујовић.
Многобројне посетиоце поздравио је и директор Филмског центра Србије Гордан Матић истичући да је сарадња са Аустријским културним форумом подигнута на нови ниво, те је ове године организован и индустријски део фестивала у оквиру којег ће се састати и разговарати филмски професионалци из две земље.
Директор Аустријског културног форума Адријан Фајкс приметио је да је Шварценегер светска звезда, „али је још увек Аустријанац“.
„Његови филмови су утицали на многе генерације и одавно су део популарне културе, али су и значајан део филмске историје. Оставили су важан траг и на српској филмској сцени“, рекао је Фајкс, позивајући публику да у Кинотеци и Синеплексу Галерија на великим екранима види рестаурисане верзије филмова „Конан варварин“, „Терминатор“, „Тотални опозив“ и „Предатор“.
Фајкс је за 21. април најавио „индустри деј“ у Кинотеци. „Лансирамо нови формат који ће служити размени и изградњи мреже и контаката између представника филмске индустрије Аустрије и Србије. Радујемо се новим заједничким пројектима“, рекао је он.
Такође је најавио програм нових аустријских филмова, у селекцији редитеља Милутина Петровића, који ће се од 21. априла приказивати у ДКЦ-у, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Милутин Петровић је захвалио Аустријском културном форуму на указаној прилици, а посебно на могућности да најави свој, како је рекао, апсолутно омиљени филм „Конан варварин“.
„Млађа публика зна за Шварценегера пре свега из филма „Терминатор 2“. То сте гледали прво и тај фасцинантни лик вам се урезао у сећање. Зато вам је чудно кад гледате Конана и видите Терминатора са дугом косом, обученог као праисторијски човек. Међутим, ја сам прво гледао Конана, на Фесту на ФДУ када сам имао 20 година. За моју генерацију, која је читала стрипове о Конану и ишчекивала ко ће га глумити, Терминатор је оно кад су ошишали Конана“, испричао је, између осталог, Петровић.
Петровић је био и иницијатор књиге „ЛегендАрни“ и аутор једног од објављених есеја. На промоцији су, поред њега, говорили уредник тог издања Александар С. Јанковић и аутори текстова Биљана Максић, Саша Радојевић, Владимир Славица и Зоран Стефановић.
Есеји се баве иконичним делом Шварценегеровог опуса, редитељима тих филмова (Џон Милијус, Џејмс Камерон, Џон Мектирнан, Пол Верховен), као и сећањима аутора текстова на то какве су личне утиске и осећања имали када су их први пут гледали.