Југословенска кинотека и Словенска кинотека из Љубљане заједно обележавају 90 година од рођења и 25 година од смрти истакнутог српског и југословенског редитеља Живојина Жике Павловића (1933-1998), који је значајан део каријере остварио у Словенији.
У сарадњи ова два филмска архива организована је интегрална ретроспектива Павловићевих кратких и дугометражних филмова, која је отворена у Љубљани 21. септембра и трајаће до првих дана октобра, а током јесени биће приказана и у Београду.
Овим поводом Југословенска кинотека и Словенска кинотека објавиле су монографију посвећену Живојину Павловићу и то у два издања – словеначком и српском. Обе књиге садрже есеје чији су аутори Зденко Врдловец, Андреј Шпрах и Наце Заврл, као и Горан Гоцић, Ивана Кроња и Грег де Кјур, док ће у српско издање бити укључен и текст Саше Радојевића. Две монографије су визуелно другачије, односно прилагођене издавачкој делатности две кинотеке.
Коуредници су Варја Мочник из Словенске кинотеке и Марјан Вујовић, управник Музеја Југословенске кинотеке. Њих двоје су учествовали на промоцији словеначког издања 22. септембра, уз Андреја Шпраха и Ивану Кроњу.
Српско издање биће представљено у оквиру предстојеће ретроспективе Живојина Павловића у Југословенској кинотеци.
На отварању ретроспективе у Љубљани говорили су директорка Словенске кинотеке Жења Лејлер Кос, управник Архива Југословенске кинотеке Александар Саша Ердељановић и књижевник Александар Гаталица, тренутно први секретар амбасаде Србије у Словенији, који је и дао иницијалну идеју за овај пројекат, у жељи да направи нове мостове сарадње између две земље.
Редитељ, сценариста, књижевник и сликар Живојин Павловић оставио је огроман траг у историји кинематогафије на овим просторима. Био је истакнути аутор „црног таласа“ и вишеструки добитник Златних арена на југословенском фестивалу у Пули. У његовом опусу су антологијски филмови „Кад будем мртав и бео“ (1967), „Заседа“ (1969), „Црвено класје“ (1971), „Довиђења у следећем рату“ (1980)…