Конференција о хрватској филмској баштини, која је одржана 26. и 27. октобра у Загребу, окупила је релевантне учеснике из региона и Европе, међу којима су били и директор Југословенске кинотеке Југослав Пантелић и управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић.
Дводневни стручни скуп у Хрватском филмском архиву организован је поводом Светског дана аудио визуелне културне баштине – 27. октобра, који је прогласио UNESCO, а који је посебним програмом обележила и Југословенска кинотека.
Југослав Пантелић је у Загребу учествовао на панелу на тему “Коме припада хрватски филм – постсукцесијски и постприватизацијски изазови”. О тој теми говорили су и директор Хрватског аудио визуелног центра Даниел Рафаелић, истакнути редитељ Винко Брешан и други.
Директор Кинотеке је такође учествовао на панелу под насловом “Европске праксе”, уз колеге из Италије, Словеније, Македоније.
У излагању које је обухватило приказ конкретних радњи које Југословенска кинотека спроводи на очувању српске, али и светске филмске баштине, Пантелић се посебно осврнуо на процес дигитализације и рестаурације филмских материјала, те истакао скорашње успехе Кинотеке на том пољу.
Учешћа рестаурисаних филмова Југословенске кинотеке на фестивалима у Порденонеу, Болоњи и Кану, као и активности на пољу рестаурације филмова које је Кинотека 2016. године прогласила културним добром од великог значаја – само су неке од тема у излагању директора Кинотеке које су наишле на позитивне реакције присутних професионалаца из европских и филмских архива и кинотека у регији.
Пантелић је у Загребу истакао задовољство због изузетног разумевања и подршке коју Југословенској кинотеци пружа Министарство културе и информисања Републике Србије.
Овом приликом Пантелић је најавио да ће већ у новембру јавности бити представљен нови модел реализације рестаурације класика српске кинематографије.
На скупу у Загребу управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић имао је излагање у оквиру панела “Међудржавне и међуинституцијске сарадње на заштити филмске баштине”.
Мада се у називу овог скупа акцентује хрватска баштина, реч је о проблематици која је актуелна за све кинотеке и архиве у свету.
Тако су панелисти разговарали о хрватској, али и европској законској регулативи у овој области, о различитим аспектима заштите аудио визуелне грађе, моделима финансирања, изазовима очувања баштине и њене дигитализације, о доступности заштићене баштине у биоскопима…
Нажалост, и у европском и у светском контексту већ су се догодила знатна кашњења у предузимању конкретних мера како би се аудио визуелна баштина заштитила. Многи звучни записи, покретне слике и други аудиовизуелни материјали неповратно су изгубљени због занемаривања, природног пропадања или због технолошке застарелости. Штета која је тиме проузрокована је трајна, а недостатак праве бриге о аудио визуелној баштини могао би резултирати нестанком дела која обликују уметничку, културну, историјску, друштвену и политичку меморију.
Заштита је сложен процес који захтева координирано деловање и изналажење правних, техничких и финансијских решења те подршку одговорних институција, истичу у Хрватском филмском архиву, а тај став се може применити и на све друге кинотеке и сродне установе.
Учесници скупа обишли су Архив и имали прилику да погледају избор старих хрватских филмова.