У Југословенској кинотеци свечано је отворен Фестивал италијанског филма у Београду, који поред пројекција значајних остварења две кинематографије, обухвата сусрете филмских радника у циљу подстицања сарадње.
Управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић поздравио је званице и публику 23. септембра у Сали Макавејев, уочи пројекције филма „Први краљ“ Матеа Ровереа.
„Изузетно ми је задовољство што се ова манифестација већ неколико година одржава у Југословенској кинотеци и што смо, захваљујућу сарадњи с госпођом Габријелом Карлучи, амбасадом Италије и Италијанским институтом за културу, у прилици да прикажемо изузетна остварења која долазе из Италије. Ове године на програму је шест филмова савремене продукције, од 23. до 25. септембра, и још пет у оквиру ретроспективе костимографа Пијера Тосија 27. и 28. септембра у Музеју кинотеке“, најавио је Вујовић у говору на српском и италијанском језику.
Вујовић је истакао да овај фестивал није само прилика да публика погледа филмове. „Захваљујући сарадњи с госпођом Карлучи велики број филмских радника, представника Министарства културе Италије, телевизије РАИ, филмских комисија и фондова долази у Београд и има прилику да се сусретне с представницима нашег Министарства културе, Филмског центра Србије и филмским радницима. Захваљујући тој сарадњи већ два пројекта су практично реализована и надамо се да ће следеће издање фестивала бити прилика да их и прикажемо публици“, поручио је Вујовић.
Иницијаторка фестивала Габријела Карлучи подстила је да је ово већ четврто издање, те нагласила да је „циљ да се остваре могућности сарадње између Италијана и Срба који раде у сектору кинематографије како би се у будућности што више филмова снимило у копродукцији, било у Италији или у Србији“.
Отварању је као пријатељ овог фестивала присуствовао глумац и продуцент Милош Биковић, чији је филм „Јужни ветар“ први који ће сутра у Кинотеци гледати италијански дистрибутери, а Габријела Карлучи је изјавила да ће „Милош свакако бити један од протагониста будућих заједничких пројеката“.
Публика је аплаузом поздравила Биковића, као и директора Италијанског института за културу Давида Скалманија и представницу Удружења Срба у Италији Биљану Телечки, а посебно италијанску глумицу Тању Гарибу која у филму „Први краљ“, о оснивању Рима, игра весталку која носи свети пламен.
Ова драма о браћи Ромулу и Рему комбинује легенду и историјске чињенице из осмог века пре нове ере, а куриозитет је да ликови говоре такозваним пра-латинским језиком.
Тања Гариба је, захваљујући се организаторима фестивала, изразила задовољство што може у име читаве екипе „Првог краља“ да представи тај филм у Београду. „Врло интензивно смо радили на снимању, било је тешко и било је потребно много маште да се оживи то давно време и архаични амбијент. Колико год да је прича о Ромулу и Рему позната, ипак је тешко да се исприча аутентично, јер су неки подаци и догађаји документовани, а неки нису“, рекла је она.
Како је напоменула, редитељ Ровере „не прича овде оно што сви знамо, не прича о царском Риму који су многи филмови у свету већ представили, већ прича о ономе пре тога, о такозваном пра-историјском Риму“.
„Читав амбијент у филму је природни, снимало се много напољу и све делује архаично и на неки начин мистично“, изјавила је Тања Гариба, посебно помињући језик који није класични латински већ покушај реконструкције оног језика који је претходио, а који никада није записан. „Ми глумци ухватили смо се у коштац са прото-латинским, језиком који практично не постоји. На почетку смо се осећали мало изгубљено, а онда смо одлучили да се једноставно препустимо, да звук тог језика уђе у нас и да пустимо да нас води“, испричала је глумица.
Пре пројекције емитована је видео порука редитеља Ровереа који је поздравио београдску публику и пожелео успех фестивалу, додајући да није могао лично да дође због срећног догађаја – рођења бебе, коју је као поносни отац и показао пред камером.