На 46. Фесту биће приказано 116 премијерних филмова и десет класика у више програмских целина, од којих су три такмичарске. На отварању 23. фебруара у Сава центру биће уручена награда Београдски победник за изузетан допринос филмској уметности славном мађарском редитељу Иштвану Сабоу, уочи пројекције вишеструко награђиваног филма „Три билборда испред Ебинга у Мисурију“ Мартина Макдоне.
Исто признање – Београдски победник за изузетан допринос филмској уметности добиће и српска глумица Неда Арнерић, док ће током фестивала награде Београдски победник за досадашњу каријеру примити руски редитељ Карен Шахназаров и британски редитељ Роланд Џофи.
На свечаном затварању 4. марта, такође у Сава центру, биће приказан филм чувене пољске редитељке Малгожате Шумовске „Лице“, који ће премијеру имати на предстојећем Берлиналу, најављено је на конференцији за новинаре 29. јануара у Скупштини Београда, која је оснивач Феста.
Поред Сава центра, пројекције ће се одржавати у више београдских дворана, међу којима и у Југословенској кинотеци – у Узун Мирковој и у Косовској улици.
Продаја улазница за 46. Фест, који се одржава под слоганом „Приђи ближе“, почиње 3. фебруара.
Уметнички директор Феста Југослав Пантелић изјавио је да у ревијалном прогаму очекује велико интересовање публике како за „Три билборда“, тако и за познате и већ награђиване филмове „Облик воде“ Гиљерма дел Тора, „Скривена љубав“ Луке Гвадањина, „Фантомска нит“ Пола Томаса Андерсона, „Ниоткуда“ Фатиха Акина, „Према истинитој причи“ Романа Поланског „Заиста, никада ниси био овде“ Лин Ремзи, „Јупитеров месец“ Корнела Мундруца, „Сквер“ Рубена Естлунда, „Опроштај“ Ролана Џофија.
Међу филмовима које београдска публика тек треба да открије Пантелић је препоручио „Верност“ Михаела Роскама, „Ја, Тоња“ Крега Гилеспија, „Lady Bird“ Грете Гервик… Скренуо је пажњу и на филмове „Легенда о конкубини“ Чена Кајгеа, „Довиђења тамо горе“ Албера Дупонтела, „Силовити“ Мишела Азанавицијуса, „Ева“ Беноа Жакоа…
Главни такмичарски програм нуди, како је истакао уметнички директор, 16 брижљиво одабраних филмова из целог света – из Мађарске, Данске, Ирана, Кине, Аргентине, Либана, Грчке, Хрватске, САД, Русије, Италије и Швајцарске.
„Међу њима су они који третирају горуће друштвене и социјалне теме, али и они који на изузетан начин приближавају личности које су својим стваралаштвом инспирисале генерације. Генезе сукоба подељених светова, социјализација миграната или само наизгед сизифовско супротстављање знатно моћнијима – неке су од теме које обележавају ову селекцију“, рекао је Пантелић.
Посебно је поменуо филмове „Нико, 1988“ Сузане Никијарели, „Увреда“ Зијада Дуерија, „Анђели носе бело“ Вивијан Кју, „Марвин“ Ан Фонтејн, „Comic Sans“ Невиа Марасовића…
„Од ових 16 филмова за сада је само један откупљен“, рекао је Пантелић и изразио наду да ће новинари након гледања позвати дистрибутере да обрате пажњу на наслове који то заслужују.
Београдског победника за најбољи филм, као и још шест награда (за режију, сценарио, главну мушку и женску улогу, најбољи деби и награду жирија) доделиће жири чији су чланови Милчо Манчевски, Јован Јовановић, Елма Татарагић, Мила Турајлић и Гордан Кичић.
Национална такмичарска селекција Српски филм овога пута имаће само премијерна остварења, најавио је Пантелић и додао да је то од почетка била замисао, али да су због малог броја нових филмова у претходне три године укључивани и они који су већ били у биоскопима.
„Ове године подвукли смо црту и рекли: свако ко је ушао у биоскопе пр Феста неће моћи да се такмичи у програму Српски филм. Због тога ове године имамо само пет остварења, али мислимо да док се не почне од нечега, неће бити ни резултата“, образложио је Пантелић.
У конкуренцији су „Бандити у потрази за мамом“ Косте Ристића, „Ederlezi Rising“ Лазара Бодроже, „Хоризонти“ Светислава Драгомировића, „Изгредници“ Дејана Зечевића и „О бубицама и херојима“ Петра Пашића.
Пантелић је додао да има сазнања да су још неки домаћи филмови завршени, али да њихови продуценти и аутори намеравају да конкуришу на неки од великих светских фестивала.
Награде за Српски филм у истим категоријама као за Главни такмичарски програм доделиће жири у саставу Ален Синкауз, Милош Тимотијевић, Лордан Зафрановић, Катарина Радивојевић и Дамјан Козоле.
Трећи такмичарски програм Границе одабрао је Младен Ђорђевић, који је међу укупно осам филмова уврстио и два документрца.
„Ово је програм субверзивних, контроверзних, артхаус филмова који померају границе у тематском и естетском смислу“, рекао је Ђорђевић и посебно препоручио филм „Hitler’s Hollywood“ који се бави немачком кинематографијом за време владавине нациста.
Младен Ђорђевић је одабрао и програм Thrills & Kills, који обухвата жанровске филмове, како је рекао, акције, трилере, саспенс, као и за Microwave, у којем ће бити приказан нискобуџетни филм Јелене Марковић „12 гневних жена“.
Програмске целине Феста су, уз поменуте, Главни ван конкуренције, Фест 46, Фест 46 Гала, Фокус Европа, Фест представља, Фестић, Докуфест, Play UK, Специјалне пројекције и Фест класик.
Фест класик приказаће филмове добитника Београдског победника „Пуковник Редл“ и „Сусрет са Венером“ Иштвана Сабоа, затим филм у којем је пре тачно 50 година играла Неда Арнерић „Вишња на Ташмајдану“ Столета Јанковића и друге.
Play UK је нови програм у сарадњи са Британским саветом, а приказује британска остварења, као и она у ВР формату (виртуелна реалност).
Градски секретар за културу и председница Одбора Феста Ивона Јевтић истакла је да је Фест једна од најзначајнијих културних манифестација Града Београда и да привлачи велику пажњу јавности, уметника, али и туриста, од чега и Град има користи.
„У складу са тим издвојили смо за 46. Фест чак 30 милиона динара. Очекујемо да ће Министарство културе Србије бити дарежљиво, бар као прошле године“, рекла је Ивона Јевтић.
Како је изјавила, идеја је да се култура приближи локалним самоуправама, те ће се пројекције Феста одржавати и на Палилули и у Раковици како би и становници ван централних зона могли да уживају у фестивалским филомвима.
В. д. директора Центра београдских фестивала Наташа Илић изразила је задовољство што је Цебефу четври пут заредом поверена организација Феста. Она је рекла да је по оценама многих прошлогодишњи Фест био у рангу оних издања из златног периода.
Генерални покровитељ Феста, десету годину заредом, биће Телеком Србија.