За свечано отварање 26. Фестивала нитратног филма одабрана је документарна репортажа у боји „Краљевина Југославија“ Џона Кинсмена, који је у октобру 1937. године путовао од Љубљане, преко Загреба и Београда, до Скопља, пратећи званичну посету делегације француских резервних официра и ратника са Солунског фронта.
Ветерани су путовали возом од Трста до Словенске Бистрице и аутобусом до Бледа. Следе живописни кадрови Загреба и Београда – Ратнички дом, полагање венаца на Спомен-костурницу бранилаца Београда и на споменик изгинулим француским војницима на Новом гробљу, скуп испред споменика Захвалности Француској на Калемегдану, Авала, Младеновац, Опленац, затим снимци Скопља, Велеса, Прилепа, Битоља, Охрида, Струге и Тетова.
Њихов циљ био је Зебрњак код Куманова, где је откривена спомен костурница палим јунацима на 25. годишњицу победоносне Кумановске битке, док је централна прослава ослобођења Јужне Србије одржана у Скопљу, у присуству кнеза Павла, председника владе Милана Стојадиновића, водећих људи политичког и војног живота, као и страних војних и државних делегација.
Осим изузетног смисла за сликовност (филм је рађен у боји, што је било изузетно ретко у то време) Кинсмен нам је у 38 минута подарио и уникатне снимке истакнутих историјских личности тога времена, пре свих ратне хероине Милунке Савић, добитнице Карађорђеве звезде, Медаље Обилића и ордена Легије части и јунака са Куманова генерала Војислава Николајевића, носиоца пет Карађорђевих звезда.
Џон Кинсмен, фабрикант експлозива са Сејшела, добитник француског Ратног крста, а затим и титула витеза Легије части и официра Легије части за своје ратне заслуге, био је пасионирани сниматељ. На његовим аматерским филмовима, који су и својеврсни путописни дневници, снимљени су Источна Европа и Магреб тридесетих година, као и Азија, Сједињене Америчке Државе и остатак Европе у каснијем периоду. Своју колекцију од сто седамдесет шест ролни снимљених на формату од 16мм поклонио је Кинотеци Савоје.