На програму 26. Фестивала нитратног филма 8. јуна од 18 сати приказије се филм чешког редитеља Карла Кахине и сценаристе Јана Прохаске „Живела република“ (1965), који кроз визуру дванаестогодишњег дечака приказује хаотичне дане на крају Другог светског рата.
Кахина и Прохаска су овде створили свој најзаокруженији филм, правећи баланс између сирових, бруталних ефеката рата и тренутака урнебесне комедије и искрене забаве, наводи се у каталогу Нитрат 26.
Пролеће је 1945. године и фронт се приближава моравском селу Нешовице. Дечак Олдрих, којем се дугари ругају због ситне грађе, посматра дешавања, присећа се догађаја из прошлости, а утеху налази у својој фантазији. Немачки војници беже пред совјетским трупама, а сељаци, укључујући Олдриховог строгог оца, шаљу синове са стоком и коњима у шуму, јер се боје реквизиције.
Када се данас помиње име цењеног редитеља Кахине, углавном се мисли на његове врхунске дечје филмове из седамдесетих година, али он је претходно режирао туце озбиљних драмских филмова који се баве најболнијим темама чехословачке историје 20. века.
За изузетан квалитет тих дела треба захвалити и талентованом сценаристи Прохаски, с којим је Кахина током шездесетих сарађивао у чак 11 филмова. У центру њиховог вероватно најуспешнијег филма из те декаде „Живела република“ је дечак као посматрач рата, његових бруталности и ужаса, који често одлази у свет сећања и маште, како би побегао од страшне стварности.
Дечак Здењек Лстибурек је остварио импресивну ролу. Памти се и бриљантна црно бела фотографија Јаромира Шофра.
Филм је добио главну награду на фестивалу у Мар дел Плати 1966. године.