U svečanoj sali Jugoslovenske kinoteke 6. juna uveče otvoren je 18. Festival nitratnog filma i tom prilikom uručene su Plakete Jugoslovenske kinoteke za dugogodišnju saradnju i doprinos filmskoj umetnosti direktoru Filmskog muzeja u Minhenu Stefanu Dresleru i istoričaru filma iz Zagreba Danielu Rafaeliću.
Dresler je rekao da je ova nagrada za njega iznenađenje, pa nije pripremio govor, ali da je veoma zahvalan i da mu je velika radost što je ponovo na festivalu na kojem je već učestvovao dva-tri puta.
Ponosan sam na film kojim se otvara ovogodišnji festival – „Jelena-Pad Troje“ iz 1924. u režiji Manfreda Noe, u čiju smo restauraciju u Filmskom muzeju u Minhenu uložili 15 godina rada i zadovoljstvo mi je da ga gledam sa vama, rekao je Dresler.
Rafaelić je izjavio da mu je velika čast da primi ovu nagradu na koju je jako ponosan, a da istovremeno mora da se priseti nekih ljudi koji su bili ključni u tome da se naučno istražuju filmovi, kao i u tome da se filmovi vole.
Mislim na profesora Dejana Kosanovića, na Batu Živojinovića i Dragana Nikolića, ljude koji su toliko utkali u sve nas i na neki način nas naučili šta znači voleti kinematografiju, a mislim i na naše direktore koji su sve to finansirali, davali nam filmsko gradivo da ga beskonačno pregledamo i onda prezentujemo vama, kao što to čine Stefan Dresler i upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandar Saša Erdeljanović, rekao je Rafaelić.
Plakete Jugoslovenske kinoteke dobili su i Serđo Tofeti iz Nacionalne kinoteke iz Rima, Samanta Le Roj iz Francuske kinoteke i Jan Erik Holst iz Osla, koji će ih primiti narednih dana.
Isto priznanje već je uručeno Nenadu Polimcu iz Zagreba i Petru Karđilovu iz Sofije 6. juna u podne na svečanosti povodom Dana kinoteke i 120 godina prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu.
Na večernjem otvaranju Festivala nitratnog filma dobrodošlicu gostima iz inostranih arhiva poželeo je upravnik Muzeja kinoteke Marjan Vujović.
Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić istakao je da je u okviru proslave Dana Kinoteke pripremljen kratki dokumentarac koji je tokom 6. juna prikazivan u svim beogradskim bioskopima, kao podsećanje na premijeru pokretnih slika braće Limijer održanu 6. juna 1896. godine u kafani „Zlatan krst“ na Terazijama.
Jugoslovenska kinoteka slavi i 67 godina rada i tim povodom dodeljujemo Plakete institucijama i pojedincima koji sarađuju sa nama i pomažu nam da obavimo našu osnovnu delatnost, a to je otkrivanje, čuvanje i promovisanje onoga što je istorija svetskog filma, naglasio je on.
Ostvarenja koja inače retko mogu da se vide nudimo vam na Festivalu nitratnog filma iza kojeg već 18 godina stoji ekipa Jugoslovenske kinoteke na čelu sa Aleksandrom Sašom Erdeljanovićem, rekao je Pantelić.
Erdeljanović je izjavio da festival zapaljivog filma sa svojim 18. izdanjem prelazi iz detinjstva u mladalačko doba. Nadam se da smo preboleli dečje boljke i evo sada festival traje čak deset dana, ima skoro 40 programa na kojima ćemo prikazati 110 filmova, uz učešće 32 gosta iz okruženja i Evrope.
Za otvaranje smo izabrali izuzetan spektakl, grandioznu fresku „Jelena – Pad Troje“, čija je restaurisana verzija sa velikim uspehom prikazana prošlog oktobra na festivalu nemog filma u Pordenoneu, rekao je on.
Taj film je bio manje poznat, jer je imao peh da je snimljen iste godine kada je Fric Lang režirao legendarne „Nibelunge“, koji su ga potisnuli te je vremenom pao u zaborav, kao i njegov autor Manfred Noe, nemački Jevrejin koji je umro nekoliko godina nakon premijere. Zahvaljujući naporima Filmskog muzeja iz Minhena pronađeni su i prikupljeni materijali iz čak osam arhiva i tako smo ponovo dobili ovaj izuzetni film, istakao je Erdeljanović.