Славна глумица Настасја Кински примила је Златни печат Југословенске кинотеке за изузетан допринос филмској уметности, 4. марта сали „Макавејев“, поздрављена дугим аплаузом многобројне публике.
Признање јој је уручио директор Кинотеке Југослав Пантелић, а претходно су приказани инсерти из њене каријере, током које је играла у више од 60 филмова у Европи и САД.
„Настасја Кински спада у ред филмских појава које су 70-их и 80-их година донеле нови дух, свежији изглед и енергију и тако ревитализовале европски и амерички филм, креирајући још једну врло динамичну златну еру седме уметности. Радећи са ауторима као што су Вим Вендерс, Роман Полански, Пол Шредер, она је својом глумачком игром савршено одговарала на различите ауторске естетике, сублимирајући у себи европску, нешто суптилнију изведбу са холивудском харизмом великих звезда“, истакао је Пантелић.
Према његовим речима, Настасја Кински је „са филмског платна пленила једнако својом појавом као и глумачким средствима, стварајући читав спектар нијанси у изразу који постаје обележје датог филма и креација за себе, не реметећи притом филм као целину“.
„Иако је први пут гошћа Феста, сви њени највећи филмови приказани су на Фесту, а и небројено пута у разним програмима у Кинотеци, тако да имамо осећај да Златни печат уручујемо некоме кога већ дуго и јако добро познајемо, ко је био, јесте и биће присутан на овом платну и заслужан за део оне магије духа због које публика не престаје да улази у мрак биоскопске дворане Кинотеке“, рекао је Пантелић.
Захваљујући се на награди Настасја Кински је изјавила да јој она „изузетно значи зато што обухвата цео мој живот и људе који су ми били важни“.
„Веровати у људе је нешто најдрагоценије. Ви верујете у некога и људи верују у вас – то је оно што ми даје снагу и веру да могу да се ураде неке добре ствари“, истакла је славна глумица, те изразила захвалност својим редитељма, наводећи Поланског, Вендерса и Волфганга Питерсона, као и својој мајци.
„Знам да овде долазе људи из Украјине и из Русије, не да се свађају, већ у миру. Мир је оно што нам је потребно. Југослав ми је јуче рекао да су овде сви добродошли. Хвала. Управо је то оно што желимо, мир за све, па хајде да то и учинимо. Сви верујемо у магију стварања прича, али и у реалности треба да постоји нека магија“, рекла је Настасја Кински.
Након церемоније приказан је филм „Теса“ (1979) Романа Поланског, у којем је Настасја Кински остварила насловну улогу. Та романтична драма део је програма Фест класик у оквиру 51. Феста.
Ћерка такође славног глумца Клауса Кинског, рођена 1961. у Берлину, Настасја Кински је каријеру започела као модел, школовала се у иностранству, а глуму је, на предлог Поланског, студирала у Акторс студију Лија Страсберга.
Прву значајнију улогу имала је у филму „Погрешан покрет“ (1976) Вима Вендерса. Пажњу интернационалне публике привукла је у драми „Таква каква си“ (1978) Алберта Латуаде, где јој је партнер био Марчело Мастројани. Прву главну улогу одиграла је управо у „Теси“ Поланског. За тај лик освојила је Златни глобус у категорији „Нова звезда године“.
Уследили су „Људи мачке“ (1982) Пола Шредера, нове сарадње са Вендерсом – у чувеном филму „Париз, Тексас“ (1984), који је добио Златну палму у Кану, као и у „Тако далеко“, тако близу (1993)…
ФОТО: Фест/Цебеф