Ревија класика алжирског револуционарног филма свечано је отворена 5. јула у Југословенској кинотеци, у оквиру обележавања 60. годишњице независности Алжира и 60 година од успостављања дипломатских односа Алжира и Србије.
Добродошлицу званицама у сали „Макавејев“ пожелео је управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић, а публици су се обратили и амбасадор Алжира у Србији Фатах Махраз, директор „Филмских новости“ Владимир Томчић и помоћник министарке културе и информисања Станко Благојевић.
Затим су приказани документарни материјали које је српски сниматељ Стеван Лабудовић снимао током вишегодишње борбе Алжира за независност.
Марјан Вујовић је препоручио четири дугометражна играна филма који су на програму 6. и 7. јула, а заједничка тема им је револуција и рат за слободу Алжира након дугог периода колонијалне француске власти.
„Реч је о изузетним филмским остварењима, овенчаним међународним признањима“, истакао је Вујовић, наводећи да је чувени филм „Битка за Алжир“ (1966), у режији Ђила Понтекорва, освојио Златног лава у Венецији и био номинован за Оскара.
Следе награђивани филмови Ахмеда Рашедија – „Опијум и штап“ (1969) и „Бен Бенбоулаид“ (2009), као и копродукциони филм „Изван закона“ (2010) Рашида Бушареба, који је такође био номинован за Оскара.
Владимир Томчић је изјавио да је Стеван Лабудовић (1926-2017) био најбољи филмски сниматељ у Југославији када крајем 50-их година 20. века послат у нама пријатељску земљу, где је својом камером сведочио о борби алжирског народа, стекавши пријатеље и међу обичним светом и међу вођама револуције.
Лабудовићеви изузетни снимци ратних дејстава у Алжиру обишли су свет. Ти вредни архивски материјали брижљиво се чувају у „Филмским новостима“, рекао је Томчић, додајући да су Алжиру уступљене копије свих журнала.
Амбасадор Фатах Махраз указао је на значај пријатељских односа и сарадње Србије и Алжира, те захвалио Југословенској кинотеци што је омогућила приказивање неких од великих алжирских филмских класика.
„Прослава 60 година независности за нас је и тренутак да се поклонимо сенима наших палих бораца, који су положили животе за независност Алжира. Београд је и право место да се ода дубока почаст покојном Стевану Лабудовићу, чувеном сниматељу „Филмских новости“ и великом пријатељу Алжира који је ризикујући сопствени живот, захваљујући својој камери успео да се сазна истина о борби алжирског народа за правду, достојанство и независност и на тај начин демантује колонијална пропаганда“, нагласио је амбасадор.
Станко Благојевић је подсетио да се истовремено обележава 60 година успостављања дипломатских односа двеју земаља, чије чврсте пријатељске везе трају и данас у различитим областима.
„У нашим укупним пријатељским односима култура традиционално представља важну димензију“, рекао је Благојевић, истичући посвећеност Министарства културе и информисања будућим пројектима сарадње са Алжиром.
У фоајеу Кинотеке постављена је изложба Лабудовићевих фотографија.