Југословенску кинотеку посетила је висока кинеска филмска делегација, у којој су директор Пекиншког градског бироа Ху Дунг, директор Одељења за филм тог бироа Хан Фангхај, директор Кинеског филмског музеја Чен Џићианг и директор Пекиншке компаније за улагање и развој Жо Маофеј. Након разговора са директором Кинотеке Југославом Пантелићем 17. септембра, чланови делегације обратили су се званицама уочи премијерне пројекције филма Кунг-фу Јога (2017) у кинеско-индијској копродукцији.

Југослав Пантелић је оценио да је билатерални сусрет био плодан и да отвара могућности за ширу сарадњу.
„Упознали смо госте са програмским активностима Кинотеке када су у питању кинеска култура и кинески филм. Наше блиске везе започете пре две године на Конгресу Светске федерације филмских архива FIAF у Болоњи са Кинеским филмским архивом, те резултати те сарадње, као што је прошлогодишња репрезентативна ревија дигтално рестаурисаних класика кинеске кинематографије, веома су обрадовали и заинтересовали госте из Пекинга. Ми већ имамо Меморандум о сарадњи са Кинеским филмским архивом, а сутра ћемо потписати исти такав документ са Кинеским филмским музејом”, најавио је Пантелић.
Како је објаснио, „такви меморандуми отварају могућности за још дубљу и ширу сарадњу у области размене експоната, организовања изложби, али и размене искустава у вези са рестаурацијом филмова, а то је нешто чему Југословенска кинотека посвећује примарну пажњу у последње време и на чему ради интензивно и са успехом”.
Пантелић је додао да је „пажњу наших кинеских пријатеља привукао и нови број магазина „Кинотека” који преноси текст са запажањима из Кине најзначајнијег досадашњег директора Кинотеке и једног од најзначајнијих југословенских редитеља Владимира Погачића након његове посете тој земљи 1957. године, а такође објављује најаву предстојеће изложбе кинеских плаката у Кинотеци”.
Кинотека поседује велики број југословенских и српских плаката за кинеске филмове, као и кинеских плаката југословенских филмова, што ће наша публика моћи да види, а акценат је на најпопуларнијем жанру у историји обе кинематографије, односно поџанру партизанског филма, са остварењима као што су Мост, Диверзанти, Валтер брани Сарајево.
„Обострана је жеља да Меморандум који сутра потписујемо не буде слово на папиру већ увертира у конкретне потезе”, истакао је Пантелић. Госте је интересовала и његова позиција уметничког директора Феста, с обзиром да су укључени у реализацију Пекиншког филмског фестивала.
„Открио сам им мале тајне, који ће кинески филмови бити на предстојећем 46. Фесту, док су се они присетили да је последњи српски филм приказан на фестивалу у Пекингу био филм Кругови Срдана Голубовића, у главном такмичарском програму. Навео сам одређене кинеске редитеље, попут Чена Кајгеа, Жанга Јимоуа или Жиа Жанг Кеа, па и Вивијен Кју, као личности које би српска и београдска публика волела да упозна, не само кроз њихово стваралаштво, већ и лично. Добио сам уверавања да то може да буде још један од облика сарадње и Кинотеке и Феста и организација на чијем су челу чланови кинеске делегације”, изјавио је Пантелић.
Он је додао да се састанку у једном тренутку придружио директор Филмског центра Србије Бобан Јевтић и да су кинеске колеге изразиле спремност за улазак у разговоре о евентуалној будућој копродукцији Србије и Кине.
„Гости су навели податке о огромном броју нових биоскопа у Кини, пре свега у Пекингу, о великом помаку у заради на благајнама, те невероватно великом броју копродукција”, рекао је Пантелић, напомињући да је филм изабран за премијерно приказивање у Кинотеци у оквиру манифестације „Дани Пекинга у Београду” управо једна копродукција, између Кине и Индије – Кунг-фу Јога са међународном звездом Џекијем Ченом у главној улози.
Пантелић је потом пожелео добродошлицу гостима уочи пројекције у Свечаној сали, која је за ову прилику била украшена црвеним лампионима, фењерима и традиционалним кинеским фигурама које дочаравају филмске сцене и важне националне догађаје.
Директор Кинеског филмског музеја Чен Џићианг поздравио је присутне на, како је рекао, уласку кинеског филма на велико платно Србије, отварањем светске турнеје „Пројекција кинеског филма”, те захвалио личностима и институцијама које су помогле одржавање овог догађаја. Подсетивши на изузетну популарност филма Валтер брани Сарајево у Кини, он је истакао да је тај филм „успоставио мост емпатије и заједничких сећања између два народа”.
Чен Џићианг је рекао да је приказивање кинеског филма у Србији позитивна реакција на Декларацију о стратешком партнерству коју су у јуну 2016. потписали председници Си Ђинпинг и Томислав Николић, а која подразумева и проширење културне размене две земље.
Кинеска кинематографија од реформе 2003. године бележи изузетан раст и у квантитету и у квалитету, те годишње произведе 700 филмова, а уз отварање нових биоскопа и све већу посету постала је друго по величини филмско тржиште у свету, навео је Чен Џићианг.
„Наша је жеља да са људима из српске кинематографије, нарочито из Југословенске кинотеке, успоставимо дугорочну сарадњу по питању размене знања и професионалних искустава”, рекао је он и најавио да ће 25. септембра у Кинотеци бити отворена изложба „112 година кинеског филма”, уз предавање о кинеском филму и друге програме.
То је специјлана изложба Кинеског филмског музеја, основаног 2005. године, на стогодишњицу постојања кинеског филма. Зграда Музеја има 40.000 квадратних метара, 20 изложбених сала, шест сала за пројекције и колекцију са више од 100.000 предмета, а до сада ју је посетило више од четири милиона људи.
Директор Пекиншке компаније за улагање и развој Жо Маофеј истакао је да је Србија прва земља средње и источне Европе која је успоставила са Кином стратешке партнерске односе, а да је филм важан медиј у промоцији и културној размени два народа.
„Овога пута смо дошли да учествујемо на догађају „Пројекција кинеског филма” са филмом Кунг-фу Јога, чије је приказивање почело у време кинеске Нове године и за сада је по посети на првом месту, уз зараду од 260 милиона долара. Продукцију и дистрибуцију омогућио је Забавни телевизијски програм пекиншке културно инвестиционе холдинг корпорације”, рекао је Жо Маофеј изразивши „наду да ће са Србијом остварити сарадњу у области филма, телевизијских серија и других повезаних делатности, заједничку продукцију, као и обуку кадрова у тим областима”.