На позив Кинотеке Републике Српске делегација Југословенске кинотеке, коју су чинили управник Архива Југословенске кинотеке Александар Ердељановић и стручни сарадник Божидар Марјановић, боравила је у Требињу од 25. до 30. септембра 2018. године.
Циљ гостовања било је учешће на Осмом студентском „Филмском кампусу“ који организује Кинотека Републике Српске, под покровитељством Министарства културе Републике Српске уз подршку града Требиња.
Рад филмског кампуса је организован у Културном центру Требиња кроз преподневна предавања и дискусије са студентима драмских уметности са четири универзитета (Академије сценских уметности Универзитета у Бањој Луци, Академије сценских уметности Универзитета у Сарајеву, Факултета драмских уметности из Београда и Факултета драмских уметности са Цетиња), а поподне и увече су огранизоване пројекције документарних и играних филмова, при чему су приказана и три програма припремљена у Архиву Југословенске кинотеке.
Предавачи су били професор ФДУ-а и мајстор камере Милорад Глушица, професор, редитељ и сценариста Предраг Велиновић, документариста Слободан Симојловић, стручни сарадник Архива Југословенске кинотеке Божидар Марјановић, управник Архива Југословенске кинотеке Александар Ердељановић, редитељ, сценариста, историчар уметности, ликовни критичар и писац Ђорђе Кадијевић, те професор ФДУ Цетиње и редитељ Владимир Перовић.
Студенти су представили своје студентске филмове, уз разговор и асистенцију наставника. Предавања су одржали Александар Ердељановић (Знаменити Срби на филму 1896-1945, Филмско-историјска читанка ) и Божидар Марјановић (Документарна снимања на Косову и Метохији до 1941. године).
У оквиру редовног програма приређена је промоција монографије „Милена Дравић“ ауторке Татјане Нежић, а представљање књиге и разговор са ауторком водио је Александар Ердељановић.
Осим предавања, у поподневном термину приказан је филм из нашег Архива, „Под Југословенским небом“ (1934) Миодрага Мике Ђорђевића, а кампус је свечано затворен пројекцијом рестаурисане копије филма „Варљиво лето ’68“ (1984) Горана Паскаљевића.