Југословенска кинотека обележиће 110 година српске кинематографије филмским програмом и предавањем управника Архива кинотеке Александра Ердељановића у Музеју кинотеке 28. децембра, што је и датум прве филмске пројекције у свету, коју су браћа Лимијер приредила 1895. у Паризу.
„Ми славимо 110 година од првог српског играног филма – „Карађорђе“ и почетка организоване филмске продукције у Срба, коју је започео Светозар Боторић. Тим поводом одржаћу предавање у форми филмске историјске читанке о 110 личности значајних за Србију и српски народ од 1904. до 1945. године“, најавио је Ердељановић.
Сличан пројекат реализовао је у време обележавања 70 година рада Југословенске кинотеке, када је у Требињу на студентском кампусу одржао предавање уз филмске записе о 70 значајних личности.
„Сада сам то проширио. То је једна врста аудио-видео енциклопедије. Снимке личности које сам одабрао пратим коментарима и њиховим кратким биографијама. Тај велики колаж направио сам од онога што ми поседујемо“, каже Ердељановић, додајући да, нажалост, многе значајне личности из периода 1904-1945. још нису нађене на филму, а неке од њих нису никада ни снимљене.
Избор обухвата личности различитих профила – од краљевских породица, преко државника и политичара, до војсковођа и официра, црквених великодстојника, до научника, књижевника, сликара, спортиста, глумаца, редитеља.
У неколико случајева чуће се и звучни делови, а већи део материјала је из немог периода и биће праћен музиком.
Ердељановић истиче да ће овом приликом по први пут бити представљена два печата предузећа Светозара Боторића. Недавно су откупљени од приватног колекционара и ускоро ће бити изложени у сталној поставци „Наш музеј филма“ у Узун Мирковој улици.
После предавања у Музеју кинотеке биће приказани филмови продуцента Светозара Боторића, шест документарних и два играна – „Улрих Цељски и Владислав Хуњади“ и „Живот и дело бесмртног вожда Карађорђа“.