Највише признање које Југословенска кинотека додељује за изузетан допринос развоју филмске уметности – Златни печат – уручен је славној глумици Татјани Тањи Бошковић на свечаности 9. јуна у сали „Макавејев“, а затим је приказан дигитално рестаурисани филм Кошава (1974), у којем је остварила своју прву главну улогу.
Био је то још један догађај у оквиру прославе 76 година од оснивања Југословенске кинотеке. На Дан Кинотеке, који се традиционално обележава 6. јуна, отворен је 27. Фестивал нитратног филма, који траје до 17. јуна.
Директор Кинотеке Југослав Пантелић се, пре него што ће уручити Златни печат, осврнуо на глумачки опус Тање Бошковић, а приказан је и видео са ефектним инсертима из њених филмова.
„Њена појава обележила је многобројна значајна, али и популарна дела наше седме уметности… Говоримо о глумици која је успела да створи препознатљивост, аутентичност и персону која надилази укупни збир појединачних улога… Успевала је да се лако креће кроз различите жанрове, али и да сарађује са значајним ауторима различитог сензибилитета и да у сваком од тих остварења креира упечатљиве и непоновљиве улоге“, истакао је Пантелић.
Како је навео, то су Кошава (1974) Драгослава Лазића, Окупација у 26 слика (1978) Лордана Зафрановића, Човјек кога треба убити (1979) Вељка Булајића, Мајстори, мајстори! (1980) Горана Марковића, Шеста брзина (1981) Здравка Шотре, Човек са четири ноге (1983) Радивоја Лоле Ђукића, Балкан експрес (1983) Бранка Балетића, Манифесто (1988) Душана Макавејева и многи други, а ту су и улоге на телевизији и у позоришту, које представљају категорију за себе.
Примајући Златни печат, поздрављена дугим, бурним аплаузом многобројних колега, пријатеља и чланова породице, Тања Бошковић је изјавила да је „најсрећнија жена на свету“.
Захвалила је некадашњем директору Кинотеке Радославу Зеленовићу и садашњем Југославу Пантелићу, како је рекла, на свему, те додала да никада није очекивала награде.
„Моја награда је то што су ово овде моји пријатељи. Ту је моја класа, људи с којима сам студирала. Без њих мене нема“, рекла је Тања Бошковић и захвалила свима поименично, подсетивши да су већ прославили 50 година од дипломирања на ФДУ.
Захвалила је и покојном професору Предрагу Бајчетићу што ју је пустио да током студија снима играни филм, мада под условом да не закасни ни на један једини час, укључујући предвојничку обуку, те је тако научио и радној дисциплини.
Глумица која је остварила и значајну позоришну и телевизијску каријеру, изјавила је да је „на филму увек била само гост“.
„Протрчавала сам кроз филмску уметност, понекад бежећи од позоришта, кад се много уморим од њега. Али знам сигурно да сам цело своје срце дала Балкан експресу, да сам ту и мислила и желела и хтела и некако се све поклопило“.
„У Кошави сам највише учила, и то од велемајстора Бекима Фехмијуа. Колико сам допринела филму – не знам, али знам да сам се лудо забављала, да сам трошила и што имам и што немам, да сам учила једнако као на Академији“, присетила се Тања Бошковић.
Напоменула је колико је срећна што је на свечаности и њена породица, а и узбуђена што се то дешава у сали која носи име редитеља Душана Макавејева. „Имала сам срећу да радим с њим. Био је необична особа. Нисам заборавила ни једног редитеља, а који су ми сви ишли на живце. Сви они који су отишли, знам да су сада овде, можда са мало поноса, а свакако великог доприноса за то што се и моје име нашло на фантастичном списку људи који су обележили ову кинематографију“, изјавила је Тања Бошковић.
Директор Пантелић је изразио задовољство што овом приликом може да се прикаже најновије, 39. дигитално рестаурисано дело у оквиру пројекта А1 Кинотека – Кошава редитеља Драгослава Лазића, у продукцији Центар филма, у којем је Тања Бошковић одиграла прву главну улогу.
Публици се обратио и ветеран српске и југословенске кинематографије Милорад Јакшић Фанђо (89), сниматељ Кошаве. Честитајући Тањи Бошковић, уз букет црвених ружа, изјавио је да је имао среће да буде њен први филмски сниматељ и да је касније могао тиме да се хвали.
„Верујем да си и ти са мном имала среће. Био сам таличан за глумце“, рекао је Фанђо, наводећи да је снимао прве главне или велике улоге Бекима Фехмијуа (Топле године), Драгана Николића (Кад будем мртав и бео), Радета Шербеџије (Црвено класје), Соње Савић (Лептиров облак). „Наравно, ни ја ни редитељ Лазић нисмо могли утицати на твоју даљу каријеру. Ми смо ти само отворили врата за улазак у тај свет. За оно што ти се касније дешавало заслужна си ти сама, твој раскошни таленат, твој рад, упорни труд и твоја божанска лепота“, рекао је Фанђо, добивши велики аплауз.
Пре пројекције Кошаве додељене су и Плакете за дугогодишњу успешну сарадњу и предан рад у Кинотеци. Овогодишњи добитници су: Иван Стојановић, кинооператер, Јелена Скорић, виши архивски помоћник, Бојан Ковачевић, виши филмски архивиста, Оливера Живановић, помоћник директора за финансијске послове, Ксенија Зеленовић, помоћник директора за програмску делатност и директор Кинотеке Југослав Пантелић.