Skip to main content
Великан светског филма, амерички редитељ, сценариста, глумац и продуцент Орсон Велс (1915-1985) рођен је пре тачно 110 година, а Југословенска кинотека тим поводом приказује циклус његових филмова од 1. до 7. јула у сали „Макавејев“.

 


Програм отвара чувени „Грађанин Кејн“ (1941), који је деценијама држао прво место на многим листама најбољих филмова свих времена. Та црно-бела драма о успону и поразима медијског магната донела је још врло младом Орсону Велсу Оскара за најбољи сценарио (заједно с Херманом Манкијевичем), као и номинације за Оскара у категоријама најбољи редитељ и најбоља мушка улога.


Циклус у Кинотеци обухвата 14 филмова, који ће се приказивати од 18 и од 20.30 сати. Међу њима су најпознатија Велсова редитељска дела – холивудски филм ноар и крими драма „Дама из Шангаја“ (1947), где је играо с Ритом Хејворт, затим у истом жанру „Зрно зла“ (1958), у којем је Велс такође играо, уз Чарлтона Хестона и Џенет Ли, као и судска драма, трилер и мистерија „Процес“ (1962), са Ентонијем Перкинсом у главној улози, у копродукцији Француске, Италије и Немачке.

„Процес“ је Велс снимио према истоименом роману Франца Кафке, а биће приказане и његове америчке екранизације Шекспирових трагедија „Магбет“ (1948) и „Отело“ (1952), у којима је играо насловне улоге.


Изузетну глумачку креацију Велс је остварио у британском филм ноару „Трећи човек“ (1949), према прози Грејема Грина, у режији Керола Рида.

У избор Кинотеке уврштен је и спектакл „Марко Поло“ (1965), велика копродукција у којој је учествовала и југословенска кинематографија. Славни морепловац био је Хорст Бухолц, а Велс је играо његовог тутора. Режију потписују Дени де ла Пателије, Раул Леви и Ноел Хауард.

Велс је каријеру почео као глумац у путујућем позоришту. Пре него што је напунио 20 година снимио је свој први кратки филм и први пут наступио на радију, где ће се касније прославити радио драмом „Рат светова“.


Играни филмови које је режирао често нису имали комерцијални успех, али га је критика изузетно ценила. Добио је низ награда на фестивалима, као и од струковних удружења и филмских часописа. Године 1971. додељен му је почасни Оскар „за врхунску уметност и свестраност у стварању филмова“.

Иначе, осим „Марка Пола“, Велс је имао и других веза с некадашњом Југославијом. Играо је епизодне улоге у филмовима „Битка на Неретви“ (1969) Вељка Булајића и „Тајна Николе Тесле“ (1980) у режији Крсте Папића.