Југословенска кинотека је поводом 150. годишњице устанка народа у Херцеговини против Отоманске империје приредила свечану пројекцију филма „Невесињска пушка“ (1963) Живорада Жике Митровића, а публици у сали „Макавејев“ обратио се директор Кинотеке Југослав Пантелић подсетивши на „један од кључних догађаја наше модерне историје“.
„Херцеговачки устанак представља интегрални део стремљења нашег народа ка слободи, независности, еманципацији и модерном уређењу друштва“, рекао је Пантелић, додајући да се поменуте вредности увек изнова морају потврђивати.
Што се тиче филма, Жика Митровић овој теми „приступа кроз динамичну, али и сложену структуру, не фокусирајући се само на акцију и борбу, већ и на политику, дипломатију, па и улогу медија“, приметио је Пантелић.
Сценарио Славка Голдштајна и Миомира Стаменковића, како је оценио, „складно спаја драму колектива с упечатљивим индивидуалним карактерима, међу којима се издваја лик Мића Љубибратића, кроз којег се прелама сва комплексност историјског тренутка, а чију унутрашњу драму врло ефектно и одмерено тумачи Миха Балох“.
Ролу вредну памћења остварио је и Петре Прличко (харамбаша Петар), а запажене су и улоге Татјане Бељакове, Бате Живојиновића, Јована Милићевића, Владимира Медара…
Жика Митровић се ослањао на жанровске матрице и класични наративни рукопис. Нарочито је допринео жанру историјског филма, најчешће кроз форму и мотиве вестерна. Према речима Пантелића, то му је омогућило да теме обради на сложен, али комуникативан и узбудљив начин, а „то је и разлог што су многи његови филмови са историјском тематиком и даље радо гледани, успевајући да остваре завидне уметничке домете, али и да освоје поље популарне културе“.
Уз напомену да историјски филм не говори само о времену које тематизује, већ и о оном у којем је снимљен, Пантелић је приметио да „Невесињска пушка“ може бити изазовна за тумачења на више нивоа, нарочито ако се има у виду да не спада у најпознатије из Митровићевог опуса, а публика није имала често прилику да је гледа и о њој дискутује.
„Тим поводом, изражавамо и захвалност нашим колегама из Хрватског државног архива, који су нам својом копијом филма омогућили ову пројекцију“, изјавио је Пантелић.
Приказивање овог филма у Југословенској кинотеци је и део шире слике овогодишње програмске активности која је знаку стваралаштва Жике Митровића. Поводом две деценије од његове смрти, почетком године приређена је велика ретроспектива његових филмова. Кинотека је рестаурирала филм „Убиство на подмукао и свиреп начин и из ниских побуда“ у оквиру пројекта А1 Кинотека и филм „Нож“ у склопу Сезоне филмских класика. На управо завршеном фестивалу Нитрат 27 приказана је његова „Мис Стоун“, а сада је и јубилеј једног значајног историјског догађаја обележен филмом Жике Митровића.