У Свечаној сали новог здања Југословенске кинотеке 17. новембра почели су Дани мексичког филма, а публику су на отварању манифестације поздравили амбасадор Мексика у Србији Марко Антонио Гарсија Бланко и управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић.
“Изузетно је задовољство што Југословенска кинотека и ове године сарађује са амбасадом Мексика у Београду и што смо ову манифестацију заједничким снагама унели на културну мапу Београда. Ми већ дужи низ година сваког новембра организујемо овај програм. Захваљујући тој дивној сарадњи били смо у прилици да покажемо нашој публици више десетина премијерних филмова из Мексика које иначе не би имала прилику да види у биоскопима или на телевизијама”, истакао је Вујовић.
Напомињући да се на Фесту, Фестивалу ауторског филма или Слободној зони нађу и понека мексичка остварења, Вујовић је указао да их ипак нема на сталном репертоару. “Захваљујући овој манифестацији и амбасади Мексика ми смо у прилици да континуирано презентујемо сваке јесени избор од по неколико како играних тако и документарних филмова савремене мексичке кинематографије”, додао је он.
“Овога пута на програму су четири филма и сви заслужују топлу препоруку. Реч је о изузетној селекцији”, оценио је Вујовић, наводећи у прилог томе да су и преводиоци уживали гледајући их и припремајући српски титл за пројекције које ће се одржавати сваке вечери закључно са недељом у Узун Мирковој улици.
Амбасадор Марко Антонио Гарсија Бланко пожелео је свима добродошлицу у кратком обраћању јер, како је рекао, Марјан Вујовић је већ изнео оно што је битно и време је да се гледаоци препусте чарима филма.
“За нас је задовољство што имамо добру сарадњу са тако престижном институцијом културе као што је Југословенска кинотека. Она нам је отворила врата да прикажемо нове мексичке филмове. Надам се да ће вам се сви свидети. Са наше стране, сигуран сам да ћемо наставити ову сарадњу”, изјавио је амбасадор Бланко.
Београдска публика је 12. пут у протеклих 16 година у прилици да присуствује Данима мексичког филма, што представља већ значајну традицију и континуитет у презентацији те веома занимљиве и оригиналне кинематографије. У протеклом периоду део овог програма приказиван је и у другим градовима у Србији.
За прво вече овогодишњег програма одабран је филм Цео свет има неког осим мене у режији Раула Фуентеса. У петак се приказује Зебра Фернанда Хавијера Леона Родригеза, у суботу филм Произведено у Кини Габриела Гузмана и последње вечери, у недељу, филм У средишту неба Карлоса Гомеса Оливера.