Југословенска кинотека 6. јуна ове године слави 75 година од оснивања. Јубилеј ће обележити доделом Златног печата, највишег признања ове институције за допринос филмској уметности, српском глумцу, Предрагу Микију Манојловићу.
Награда ће бити уручена шестог јуна у 19 часова, у сали „Макавејев” (Узун Миркова 1), након чега ће уследити отварање 26. Фестивала нитратног филма. Истог дана у 12 часова Југословенска кинотека ће уприличити свечаност на којој ће своју библиотеку именовати по госпођи Олги Добровић (1903-1994), која је библиотеку основала и о њој се старала више деценија, а том приликом биће представљена и поштанска марка коју у част јубилеја Кинотеке издаје Пошта Србије.
„Овај јубилеј Југословенска кинотека користи да додели своје највеће признање за допринос филмској уметности једном од најзначајнијих наших глумаца, Предрагу Микију Манојловићу. Реч је о глумцу импресивног опуса, како у погледу броја улога, тако и њиховог квалитета. Може се рећи да је тај однос квантитета и квалитета улога веома редак, ако не и јединствен у нашој кинематографији. Глума Микија Манојловића обележила је неколико раздобља југословенског и српског филма, запажене улоге остварио је и изван ових простора, а све до овог тренутка он наставља да ствара једнако квалитетно и утисак је да његов глумачки опус не бележи периоде стагнације. Поред свега тога, треба истаћи и да је Мики Манојловић унео један особен глумачки приступ у наш филм, тумачећи најчешће психолошки комплексне карактере, крећући се са лакоћом између сведеног и експресивног глумачког израза.”, изјавио директор Југословенске кинотеке, Југослав Пантелић.
Додели Златног печата претходи ретроспектива филмова Микија Манојловића, која ће бити на програму Југословенске кинотеке од 1. до 5. јуна у сали „Макавејев”. Ретроспектива обухвата 13 наслова из различитих фаза каријере глумца, како из домаћих, тако и страних продукција.
Фестивал нитратног филма трајаће од 6. до 16. јуна и на њему ће бити приказано око 40 наслова из 23 земље Европе, Азије и Северне Америке. Куриозитет представља аматерска документарна репортажа из 1937. године у боји, под називом Краљевина Југославија, коју је снимио Британац Џон Кинсмен, пратећи делегацију француских ратних ветерана која је пропутовала читаву Југославију од севера ка југу, да би стигла на откривање споменика на Зебрњаку код Куманова, поводом обележавања 25 година Кумановске битке. Публика ће, између осталих, имати прилике да види и остварења Јунаци пакла (1929) Вилијама Вајлера, Био је отац (1942) Јасуџира Озуа, као и најновију рестаурисану копију култног филма Човек са филмском камером (1929) Џиге Вертова.
Изражавајући задовољство што ће библиотека понети име Олге Добровић, директор Југословенске кинотеке, Југослав Пантелић, истакао је да „Олга Добровић није само основала библиотеку и бринула се о њој, већ ју је учинила једним од најбитнијих места за проучаваоце филма код нас. Библиотека под њеном управом била је место сусретања и размене идеја, а сама Олга Добровић наступала је као спона између свих оних који су трагали за знањем о филму. Као велики познавалац филмске литературе, али и уметности и културе уопште, била је „незванични педагог” читавој генерацији филмских теоретичара, али и аутора, као што су Влада Петрић, Душан Стојановић, Бранко Вучићевић, Душан Макавејев, Владета Лукић, Владимир Погачић и други.” Олга Добровић била је супруга чувеног сликара Петра Добровића и његова инспирација за серију портрета.