• Start: 08/06/2016 00:00
  • End: 08/06/2016 00:00

Orig. naslov Directorul nostru
Osnovni podaci (RO, 1955)
Uloge Ul: Alexandru Giugaru, Grigore Vasiliu Birlic
Režija R: Jean Georgescu
Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

Sala "Dinko Tucaković"

8. jun 2016.
17:00
18. Festival nitratnog filma

Kroz zapaljive mitove

Preduzeće DRGBP predvodi korumpirani direktor, koji na diktatorski način drži sve uzde u svojim rukama. Sklon povlađivanju, on koristi sve beneficije poput vozača i kola koje koristi u privatne svrhe, stvarajući iluziju o sebi kao o uvek zaposlenom čoveku. Mir u preduzeću održava na kvartalnim sastancima, kada radnicima dodeljuje male novčane nagrade. Sve se menja kada na jednom od sastanaka stari Tanase Floresku, potpomognut mladom administrativnom radnicom Marijom Jonesku, odbija da primi nagradu u cilju razotkrivanja prave istine. To natera direktora na kontranapad…

* * *

Žan Đorđesku je bio jedan od retkih predratnih rumunskih reditelja, mahom francuskih đaka, koji je dobio šansu da radi u novoj, socijalističkoj kinematografiji. Nesvestan budućih posledica, on je 1955. godine snimio prvu poratnu komediju Naš direktor, protkanu satiričnim odnosom prema birokratiji koju otelotvoruje direktor samodržac. Ova odlična komedija, koja sadrži izvesne profeminističke stavove (žene su glavne bundžije protiv autoriteta), osim zanimljive priče, naročito se pamti po veoma prirodnom nastupu celokupnog glumačkog ansambla, za razliku od tada preovlađujuće teatralnosti. Film je doživeo fantastičan uspeh kod publike ali i ogorčenost političkog vođstva, pa je Đorđesku zbog “subverzivnog naboja“ ovog ostvarenja, vrlo brzo pao u nemilost vlasti.

_________

“Đorđesku je snimio prvu rumunsku 'socijalističku' komediju Naš direktor, kritiku birokratije, personifikovane u direktoru diktatoru. Rumunski kritičari su oštro napali ovu temu, koju su u to vreme koristile sve filmske industrije u Istočnoj Evropi, i optužili film za 'generalizaciju' i 'atipičnost', upotrebivši poznati argument da film 'ne prikazuje pozitivne osobine režima koji je uklonio buržoaziju sa vlasti'“

Mira i Antonjin J. Lim - Najvažnija umetnost: “Istočnoevropski film u dvadesetom veku“, Clio, 2006, str. 143 Arhiva Nationala de filme – Cinemateca Romana