У току Филмског фестивала у Кану, Асоцијација европских филмских архива и кинотека (ACE), доделила је подршку за заједничку рестаурацију пројекту чији је носилац Државни аудиовизуелни архив Србије – Југословенска кинотека, у сарадњи са филмским архивима из Бугарске и Црне Горе.
Селекциони жири у саставу: Барбара Хебе (ARTE), Ева Санђорђи (уметнички директор фестивала Viennale) и Иштван Сабо (редитељ), од свих понуђених предлога које су поднели европски архиви одабрао је филм Крадљивац бресака (1964), бугарског редитеља Вула Радева, са Радетом Марковићем у главној улози.
Сезона филмских класика, поред свог редовног програма, започела је 2022. године додатни сегмент финансирања који подразумева да најмање три европска филмска архива или кинотеке сарађују на једној дигиталној рестаурацији ради додатног истицања важности очувања филмског наслеђа кроз транснационалну сарадњу филмских институција. Поред пројекта чији је носилац Југословенска кинотека, други, мањи грант добио је пројекат рестаурације краткометражних филмова, у коме учествују Белгијска кинотека, Холандска кинотека и Аустријски филмски архив.
Као део редовног програма који подразумева представљање сваког архива тј. кинотеке, Југословенска кинотека приказаће и филм Трагови црне девојке (Центар филм), из 1972. године, редитеља Здравка Рандића. Премијера овог дигитално рестаурисаног филма очекује се у Југословенској кинотеци 28. децембра 2024.
„Након рестаурисаних филмова Грешница без греха Косте Новаковића, Клаксон Кокана Ракоњца и Заседа Живојина Павловића, Југословенска кинотека наставља са учешћем у пројекту Сезона филмских класика, који је покренут са идејом да подигне свест о значају филмских архива и кинотека, о очувању филмског наслеђа, као и да то наслеђе приближи млађим генерацијама. Драго нам је што смо ове године освојили награду и да као носилац пројекта, учествујемо и у сарадњи са филмским архивима из Софије и Подгорице, на рестаурацији филма Крадљивац бресака, који ће бити рестаурисан у Одељењу дигиталне рестаурације Југословенске кинотеке, са оригиналног негатива у 4К издању. Велика ми је част да ово признање добијемо од жирија којим је председавао велики мађарски редитељ Иштван Сабо. Ове године представљамо и филм Трагови црне девојке, који се налази и на листи 100 српских играних филмова које је Југословенска кинотека 2016. године прогласила за национално културно добро од великог значаја.“, изјавио је директор Југословенске кинотеке, Југослав Пантелић.
Обраћајући се у Кану жирију и представницима европских филмских архива и кинотека, директор Пантелић је посебно истакао задовољство што награђени пројекат подразумева рестаурацију филма који је пре тачно 60 година означио почетак сарадње српске (тада, југословенске) и бугарске кинематографије. Директор Југословенске кинотеке је најавио премијерну пројекцију филма на једном од највећих европских фестивала наредне године.
Снимљен пре тачно 60 година Крадљивац бресака представља прву сарадњу бугарске и југословенске кинематографије. Радња је смештена у период Првог светског рата и говори о љубави између српског заробљеника и супруге бугарског пуковника. На топао, лирски и визуелно упечатљив начин описује интимну причу у светлу турбулентних и трауматичних догађаја са почетка 20. века. Главну улогу у филму остварио је Раде Марковић, а филм је 1964. године био приказан у такмичарском програму филмског фестивала у Венецији.
Ово је пета година пројекта Сезонa филмских класика, који подржава Европска комисија, а у сарадњи с локалним партнерима и великим бројем учесника. Пројекат је опет поверен регионалном огранку FIAF-а (Међународна федерација филмских архива) и ACE-у, који окупља 49 европских националних и регионалних филмских архива и кинотека и игра важну улогу у заштити и очувању европског филмског наслеђа, уз обавезу да прикупљене аудио-визуелне записе који се чувају у архивима и кинотекама широм Европе, учини доступним јавности.