| МЕСЕЧНИ ПРОГРАМ >

Југословенска кинотека
  • О НАМА
    • ИНФОРМАТОР О РАДУ
    • РУКОВОДСТВО
    • ДОКУМЕНТА
  • АРХИВ
    • АРХИВ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНОТЕКЕ
    • БИБЛИОТЕКА ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНОТЕКЕ
  • РЕПЕРТОАР
    • УЗУН МИРКОВА 1
    • КОСОВСКА 11
  • АКТИВНОСТИ
    • ФЕСТИВАЛ НИТРАТНОГ ФИЛМА
    • ПРОЈЕКАТ THE FILM CORNER
    • ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА НА EFG1914 ПРОЈЕКТУ
    • 100 СРПСКИХ ИГРАНИХ ФИЛМОВА (1911-1999)
  • АКТУЕЛНО
  • |
  • КОНТАКТ
  • О НАМА
    • ИНФОРМАТОР О РАДУ
    • РУКОВОДСТВО
    • ДОКУМЕНТА
  • АРХИВ
    • АРХИВ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНОТЕКЕ
    • БИБЛИОТЕКА ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНОТЕКЕ
  • РЕПЕРТОАР
    • УЗУН МИРКОВА 1
    • КОСОВСКА 11
  • АКТИВНОСТИ
    • ФЕСТИВАЛ НИТРАТНОГ ФИЛМА
    • ПРОЈЕКАТ THE FILM CORNER
    • ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА НА EFG1914 ПРОЈЕКТУ
    • 100 СРПСКИХ ИГРАНИХ ФИЛМОВА (1911-1999)
  • АКТУЕЛНО
  • |
  • КОНТАКТ

Филмска увертира за БФИ у Кинотеци

30/01/2020
Пројекцијом дугометражног документарног филма „Ballet Now“ редитеља Стивена Кантора 29. јануара у Југословенској кинотеци започели су седми Дани игре на филму, својеврсни увод у предстојећи 17. Београдски фестивал игре (БФИ).

 

Управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић поздравио је многобројну публику и захвалио директорки БФИ Аји Јунг на, како је рекао, феноменалној идеји за ову ревију.

„Од почетне идеје развила се изузетна сарадња. У протеклом периоду имали смо прилику да прикажемо више десетина играних и документарних филмова различитих жанрова, као и снимљених представа, који су донели још једну димензију игре и игре на филму нашој публици“, истакао је Вујовић.

Аја Јунг је изразила задовољство због већ седмог заредом окупљања око филма и око уметничке игре у прелепом простору Југословенске кинотеке, те додала да програм траје до 2. фебруара, а затим се по први пут сели и у Нови Сад.

„Делује да су Дани игре на филму као увертира у БФИ заживели, захваљујући Кинотеци и нашем партнеру Ерсте банци, али могу да кажем да је то тек најава онога што је чиста сензација, како гласи слоган предстојећег БФИ, који почиње 21. марта сензационалним наступом Балета из Франкфурта, с Београдском филхармонијом, у кореографији Јакопа Годанија, а завршава се 12. априла музиком Леонарда Коена и наступом Балета из Монтреала“, рекла је Аја Јунг.

Претходница фестивала биће гостовање Њујорк сити балета, са којим ће у Београду и Новом Саду наступити примабалерина Тајлер Пек, протагонисткиња документарца „Ballet Now“ одабраног за почетак филмске ревије.

Аја Јунг је посебно поздравила госта на отварању ревије, израелског кореографа Ицика Галила, који је први пут у Београду, али су његове кореографије три пута учествовале на БФИ, у извођењу трупа из Прага, Аугсбурга и Штутгарта.

Директор Ерсте банке Славко Царић изјавио је да је тој банци част да помогне одржавање Дана игре на филму и БФИ.

„Трудимо се да редовно помажемо културу у Србији. Јако смо задовољни сарадњом са Ајом Јунг и БФИ. Већ трећу годину заредом смо у рангу једног од највећих спонзора БФИ. Сматрамо да колико је то постигнуће за нас као банку да будемо у таквом рангу, толико је битно и за Београд и Србију да имају један овакав фестивал“, изјавио је Царић.

Како је најавио, ове године је уведена и новина у оквиру БФИ. „Ми кроз наш програм „Веруј у себе“ помажемо младе балетске уметнике. Ове године ћемо прву награду „Веруј у себе“ доделити балерини и кореографкињи Сањи Нинковић, а признање ће јој бити уручено приликом извођења њене представе „Један“ 29. марта у Народном позоришту“, рекао је Царић.

На 7. Данима игре биће приказани француски филм „Играјмо“, о страственом играчу хип-хопа, документарац „Бил Ти Џоунс – Игром до обећане земље“, о легендарном кореографу и његовој трупи, филм „Подударност“ о ексцентричном њујоршком балетском педагогу, затим филм посвећен свингу „Жив и мрда“, представа „Игра“ славног кореографа Александера Екмана снимљена филмском техником…

За крај је најављен филм „Марго“ којим редитељ Тони Палмер документује величанствену животну причу чувене балерине Марго Фонтејн.

ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА РЕПЕРТОАР
Previous StoryФилм Душана Макавејева у пројекту Vip Кинотека
Next StoryКинотека у фебруару: Гаврас, Вајлдер, Фелини…

МЕСЕЧНИ ПРОГРАМ

image name

ЧАСОПИС КИНОТЕКА

image name

СТАЛНА ПОСТАВКА

image name

Актуелно

  • pAVLE pAVLOVIC
    Онлајн премијера рестаурираног филма „Павле Павловић“
  • nikola-stojanovic
    Преминуо редитељ Никола Стојановић
  • insta-najava-za-JAN-2021
    Кинотека у јануару: Хјустон, Боуви, репризе…
  • Vip Kinoteka maraton
    Новогодишњи дан уз култне филмске класике
  • Maja Gojkovic_Jugoslav Pantelic_Jugoslovenska kinoteka – featured
    Министарка културе посетила Кинотеку
  • XXII-NITRATNI-FESTVIVAL,-insta-post-03
    Почео 22. Фестивал нитратног филма

Ознаке

ACE EFG FIAF IN MEMORIAM THE FILM CORNER VIP КИНОТЕКА YU ФИЛМ ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА ЗЛАТНИ ПЕЧАТ МОЈ ИЗБОР РЕПЕРТОАР СРПСКИ ФИЛМ ФЕСТ ФЕСТИВАЛ НИТРАТНОГ ФИЛМА ЧАСОПИС КИНОТЕКА

КИНОТЕКА НА ПРОЈЕКТУ EFG1914

image name

Партнери

image name

image name

image name

ПОДРШКА

image name

ПРОЈЕКЦИЈЕ

  • ПРОГРАМИ
  • САЛА МАКАВЕЈЕВ
  • МУЗЕЈ КИНОТЕКЕ
  • АКТУЕЛНО
  • ЧАСОПИС

О НАМА

  • ИСТОРИЈАТ
  • АРХИВ
  • БИБЛИОТЕКА
  • РУКОВОДСТВО
  • КОНТАКТ

СТАЛНИ ПАРТНЕРИ

image name

image name

image name

ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА

Национални филмски архив Републике Србије. Стални члан и један од оснивача Међународне федерације филмских архива (FIAF). Југословенска кинотека је носилац статуса установе културе од националног значаја.
image name

Copyright © 2016 Југословенска кинотека