Фебруарски програм Кинотеке обележиће циклус Великани светског филма посвећен Роману Поланском, а поводом важних фестивала који се одржавају овог месеца и циклуси Градови на филму: Берлин и У сусрет Фесту. Мој избор овога пута потписује хрватски глумац Јанко Поповић Воларић.

Уз своје редовне програме, Кинотека ће почетком месеца бити домаћин Фестивала сниматељских остварења Слика у покрету, а од 24. фебруара приказиваће филмове из различитих програмских целина 46. Феста.
У месецу у којем се одржава Берлинале, Кинотека у Узун Мирковој приређује циклус Градови на филму: Берлин. Од 1. до 4. фебруара гледаћемо филмове немачке и других продукција у којима овај град има битну улогу, почев од документарца Тријумф воље (1935) Лени Рифенштал до играног Збогом Лењину (2003) Волфганга Бекера, а ту су и Кабаре Боба Фосија, Небо над Берлином Вима Вендерса, Трчи Лола трчи Тома Тиквера и други.

Док се публика припрема за 46. Фест, на некадашње хитове подсећа програм У сусрет Фесту, који од 5. до 10. фебруара доноси низ незаборавних остварења. Међу њима су Меш Роберта Алтмана, Одисеја у свемиру 2001 Стенлија Кјубрика, Поштар увек звони двапут Боба Рафелсона, Таксиста Мартина Скорсезеа, Коса Милоша Формана, Високе потпетице Педра Алмодовара…

Циклус Великани светског филма овог месеца посвећен је Роману Поланском, редитељу, продуценту, сценаристи и глумцу међународне каријере који је снимао у Пољској, Великој Британији, Француској и Америци, освојио Оскара, али није могао да га лично прими због судског процеса у САД. Опсежну ретроспективу 11. фебруара отвара његов кратки играни филм пољске продукције Два човека с ормаром (1958), следи дугометражни деби, такође пољски Нож у води (1962), а затвара 20. фебруара европска копродукција Пијаниста (2002), која му је и донела Оскара за режију. На програму су и Одвратност, Бал вампира, Розмарина беба, Кинеска четврт, Смрт и девојка, Оливер Твист…

За 21. фебруар најављена је специјална пројекција филма Кад будем мртав и бео, са нове, дигитално рестауриране копије, у оквиру пројекта Vip Кинотека. Иначе, тих дана овај филм приказиваће се у званичном програму Форум на Берлиналу. У култном остварењу Живојина Павловића из 1967. године играли су Драган Николић, Ружица Сокић, Неда Спасојевић.
На дневним пројекцијама у Узун Мирковој током фебруара репризираће се филмови француске диве Катрин Денев, којој је прошлог месеца био посвећен циклус Великани светског филма. Поново ће на великом екрану моћи да се виде Шербуршки кишобрани Жака Демија, Лепотица дана Луиса Буњуела, Последњи метро Франсоа Трифоа, Глад за крвљу Тонија Скота, Осам жена Франсоа Озона и други филмови у којима је играла Катрин Денев.
Од 24. фебруара па све до 4. марта различити програми 46. Феста приказиваће се у Свечаној сали и у малој сали у Узун Мирковој улици, као и у сали Динко Туцаковић у Косовској улици.
У Музеју кинотеке од 1. до 4. фебруара биће одржан Фестивал сниматељских остварења Слика у покрету. На програму је осам српских дугометражних играних филмова новије продукције, уз један документарац из БиХ. За награде се такмиче директори фотографија Јелена Станковић (Реквијем за гопођу Ј), Радан Поповић (Име: Добрица, Презиме: непознато), Милош Спасојевић (Козје уши), Милорад Глушица (Нигде) и други.
Циклус Београдски филмоплов 1944-1963 овог месеца има три термина – 5, 12. и 20. фебруар. Аутор књиге о послератном репертоару београдских биоскопа Слободан Аранђеловић одабрао је девет остварења из 50-их и с почетка 60-их година међу којима су италијанско-француски филм Девојка у излогу Лучиана Емера, амерички Замка за зечеве Филипа Ликока, британски Никада не попуштај Џона Гиљермина…
И овог месеца биће организивана пројекција домаћег филма са титловима на српском језику. Тако ће глуве и особе оштећеног слуха 6. фебруара моћи да прате Буре барута (1998) Горана Паскаљевића.
Стални прогам Нема среда 7. фебруара под насловом Импресионизам на француском филму приказује седам остварења неких од најпознатијих представника тог стила насталог почетком треће деценије 20. века. Реч је о делима пуним поетске сензибилности и атмосфере амбијента као што су Грозница Луја Делука, Шпански празник редитељке Жермен Дилак, Човек са пучине Марсела Лербијеа или Менилмонтан Димитрија Кирсанова.
Такође стални програм Кинотеке Документарни четвртак за 8. фебруар најављује Српски документарни филм у Краљевини Југославији, са филмовима сниманим у продукцији предузећа Југословенски просветни филм. Први термин (у 18 сати) нуди избор краткометражних документараца међу којима су Освећење школе краља Александра I у Горњем Милановцу, Састанак Мале Антанте у Београду, Наша морнарица и хидроавијација и други, док ће од 20 сати бити приказани филмови Београд (у копродукцији са Чешком) и Београд, престоница Краљевине Југославије, оба из 1932. године.

Популарни хрватски глумац Јанко Поповић Воларић саставио је листу за програм Мој избор. У интервјуу за “Кинотеку” изјавио је да је бирао филмове који су му у разним фазама живота били на неки начин одређујући и приметио да се у већини њих осећа атмосфера носталгије и меланхолије. Од 9. до 11. фебруара биће приказани Вртоглавица Алфреда Хичкока, Последњи танго у Паризу Бернарда Бертолучија, Модерато кантабиле Питера Брука, Смрт у Венецији Лукина Висконтија, Меланхолија Ларса фон Трира…
Музеј кинотеке ће 14. фебруара бити домаћин пројекције новог документарног филма Бошка Милосављевића Сеобе трају вечно.
Циклус Филм ноар 17. и 18. фебруара нуди шест америчких филмова, углавном из 80-их година. Реч је о врло познатим насловима као што су Крваво просто Џоела и Итана Коена, Телесна страст Лоренса Каздана, Блејдранер Ридлија Скота.
Музеј кинотеке обележиће пету годишњицу смрти свог дугогодишњег управника, редитеља, сценаристе, филмског критичара и теоретичара Динка Туцаковића, који је преминуо изненада 19. фебруара 2013, са само 52 године. У сали која данас носи његово име биће приказани Туцаковићев дебитантски играни филм Шест дана јуна (1985), дугометражни документарац The Rubber Soul Project (2004) и последњи играни филм Доктор Реј и ђаволи (2012).
Програм Шок коридор представља: Гери Шерман одржава се 21. и 22. фебруара са шест филмова америчког редитеља који је каријеру почео радећи музичке спотове и рекламе, писао сценарија, а стицајем околности постао један од утицајнијих аутора у хорор жанру. За ово представљање одабрани су Линија смрти из 1972. године и филмови из 80-их – Кућни дух 3, Убиство проститутке и други.
Током месеца одабрани филмови подсетиће на стваралаштво недавно преминулих синеаста – редитеља и сценаристе Ћела Гредеа, монтажера Томаса Станфорда и Џералда Гринберга, као и глумаца Пеги Каминс и Маријана Лабуде.