• Start: 06/06/2017 18:00
  • End: 16/06/2017 23:30

19. ФЕСТИВАЛ НИТРАТНОГ ФИЛМА
Под сјајем запаљивих звезда

Југословенска кинотека, Узун Миркова 1 / Косовска 11. Од 6. до 16. јуна 2017.

Фестивал нитратног филма биће одржан ове године по 19. пут, од 6. до 16. јуна у Југословенској кинотеци и приказаће 46 филмова из 30 архива са три континента, из Европе, Азије и Америке.

На свечаном отварању, које се по традицији организује на Дан кинотеке - 6. јуна, биће приказан програм „Београд између два светска рата”, са три документарна остварења дигитално рестаурисана у Југословенској кинотеци: Београд (1919), Београд, престоница Краљевине Југославије (1932) и Београд (1932).

Иницијатор и селектор фестивала, управник Архива кинотеке Александар Саша Ердељановић, одабрао је репрезентативан програм са делима великих аутора, али и нама до сада непознате материјале о Србији и Југославији из архива Чешке, Холандије и Шведске.

“Као и ранијих година водиља Фестивала је приказивање квалитетних филмова, међу којима су дигиталном рестаурацијом освежени неки класици светске кинематографије, али и мноштво ретких и заборављених, па поново откривених бисера, који ће овај пут имати београдску и српску премијеру”, каже Ердељановић.

Мото фестивала „Под сјајем запаљивих звезда” извучен је као идеја из филма Алгол - Трагедија моћи Ханса Веркмајстера, једног од врхунаца овогодишњег програма.  На програму у обе зграде Кинотеке су и дела значајних редитеља као што су Макс Офилс, Фридрих Ермлер, Жилијен Дививије, Раул Волш, Алберто Латуада, Лучијан Пинтилије, Марсел Пањол, Вилхелм Дитерле, Густав Моландер, Тому Уцида, Жан Реноар, Бранко Бауер и други.

Фестивал ће угостити више од 30 директора кинотека, управника архива и филмских колекција, историчара филма и филмских архивиста, редитеља и филмских критичара из петнаестак земаља. Од 11. до 13. јуна биће одржана друга Балканска филмска конференција, под слоганом од „Нитратног до дигиталног“.

Пратећи програм обухвата промоције DVD издања и књига о филму, трибине и разговоре о сарадњи на чувању и спасавању филмске баштине, као и концерт филмске музике у џез аранжманима у извођењу певачице Катарине Качунковић.

Фестивал нитратног филма основан је 1999. године, а програм се заснивао на нитратном раздобљу филмске траке (1896-1953). Од 17. издања концепт је проширен и на филмове из шесте и седме деценије 20. века, по угледу на вероватно најзначајнији фестивал архивског филма у свету - Il Cinema Ritrovato (Повратак филму) у Болоњи.

Карте за филмове у Свечаној сали у Узун Мирковој 1 су 200 динара, за пројекције у Косовској 11 су 150 динара, а студенти филмских школа могу на обе локације да уђу бесплатно уз индекс.

Уторак, 6.6. / Узун Миркова 1

18:00 Збогом младости
ADDIO GIOVINEZZA (ИТ, 1918)
Р: Augusto Genina
Ул: Maria Jacobini, Lido Manetti

20:00 Свечано отварање 19. Фестивала нитратног филма - “Под сјајем запаљивих звезда“

Програм “Београд између два светска рата”
/Film program “Belgrade between two World Wars“/

Београд (1919)
Ф: D.W. Ivanoff, W. Matusevitsch

Београд, престоница Краљевине Југославије (1932)
Р: Војин М. Ђорђевић

Београд (1932)
Р: Julius Schmitt, Lavoslav Reichl

Среда, 7.6. / Косовска 11

17:00 Опао је танани цвет
DEJA S'ENVOLE LA FLEUR MAIGRE (BE, 1959)
Р: Paul Meyer
Ул: Domenico Mescolini, Valentino Gentili

19:00 Мања: Прича о радници у фабрици цигарета
MANIA. DIE GESCHICHTE EINER ZIGARETTENARBEITERIN (GE, 1919)
Р: Eugen Illes
Ул: Pola Negri, Arthur Schroder

Среда, 7.6. / Узун Миркова 1

21:00 Цезар
CÉSAR (FR, 1936)
Р: Marcel Pagnol
Ул: Raimu, Pierre Fresnay

Четвртак, 8.6. / Косовска 11

17:00 Жена на ивици
MULHERES DA BEIRA (PT, 1923)
Р: Rino Lupo
Ул: Brunilde Judice, Mario Santos

19:00 Ита Рина – филмска звезда, која је одбила Холивуд
ITA RINA – FILMSKA ZVEZDA, KI JE ZAVRNILA HOLLYWOOD (SLO, 2016)
Р: Marta Frelih

Четвртак, 8.6. / Узун Миркова 1

21:00 Дантон
DANTON (GE, 1930/31)
Р: Hans Behrendt
Ул: Fritz Kortner, Lucie Mannheim

Петак, 9.6. / Косовска 11

17:00 Козачки бич
THE COSSACK WHIP (US, 1916)
Р: John H. Collins
Ул: Viola Dana, Grace Williams

19:00 Пламенови нитрата
NITRATE FLAMES / LLAMES DE NITRATO (NO/AG, 2014)
Р: Mirko Stopar
Ул: Irene Molnar, German Baudino

Петак, 9.6. / Узун Миркова 1

21:00 Свачија госпођа
LA SIGNORA DI TUTTI (IT, 1934)
Р: Max Ophuls
Ул: Isa Miranda, Memo Benassi

Субота, 10.6. / Косовска 11

16:30 Ај Филм институт, Амстердам - Програм филмова из Десмет колекције: ”Када је земља задрхтала“
EYE film institute, Amsterdam - Desmet program: When the Earth trembled

18:30 Пред судом историје
PERED SUDOM ISTORII (SU, 1965)
R: Fridrih Ermler
Ul: Vasili Shulgin, Fedor Petrov

Субота, 10.6. / Узун Миркова 1

20:30 Лице жене
En kvinnas ansikte (SE, 1938)
R: Gustaf Molander
Ul: Ingrid Bergman, Anders Henrikson

22:30 Џез концерт филмске музике Cinema Sings

вокал: Катарина Качунковић; клавир: Владан Миленковић; саксофон: Александар Јаћимовић; контрабас: Бранко Марковић; бубњеви: Душан Иванишевић

Недеља, 11.6. / Косовска 11

17:00 Мала Вероника / Невиност
DIE KLEINE VERONIKA/UNSCHULD (AT/GE, 1930)
Р: Robert Land
Ул: Kathe von Nagy, Maly Delschaft

19:00 TRI ANE (YU, 1959)
Р: Бранко Бауер
Ул: Душан Стефановић, Светлана Мишковић

Недеља, 11.6. / Узун Миркова 1

21:00 Вучица
LA LUPA (IT, 1953)
Р: Alberto Lattuada
Ул: Kerima, Ettore Manni

Понедељак, 12.6. / Косовска 11

17:00 Мала посластичарка
BUDAI CUKRASZDA (HU, 1935)
Р: Bela Gaal
Ул: Zita Perczel, Anni Dobos

19:00 Давид Голдер
DAVID GOLDER (FR, 1931)
Р: Julien Duvivier
Ул: Harry Baur, Jackie Monnier

Понедељак, 12.6. / Узун Миркова 1

21:00 Реконструкција
RECONSTITUIREA (RO, 1968)
Р: Lucian Pintilie
Ул: George Constantin, Emil Botta

 

Уторак, 13.6. / Косовска 11

17:00 Заљубљени Мачисте
MACISTE INNAMORATO (IT, 1919)
Р: Luigi Romano Borgnetto
Ул: Bartolomeo Pagano, Linda Moglia

19:00 Програм филмова о Србији и Југославији
Film program about Serbia and Yugoslavia

Уторак, 13.6. / Узун Миркова 1

21:30 Алгол - Трагедија моћи
ALGOL. TRAGÖDIE DER MACHT (GE, 1920)
Р: Hans Werckmeister
Ул: Emil Jannings, Ernst Hofmann

Среда, 14.6. / Косовска 11

17:00 Одступање
OTKLONENIE (BG, 1967)
Р: Griša Ostrovski, Todor Stojanov
Ул: Nevena Kokanova, Ivan Andonov

19:00 Дивља девојка
WILD GIRL (US, 1932)
Р: Raoul Walsh
Ул: Charles Farrell, Joan Bennett

Среда, 14.6. / Узун Миркова 1

21:00 Земља
TSUCHI (JP, 1939)
Р: Tomu Uchida
Ул: Isamu Kosugi, Akiko Kazami

Четвртак, 15.6. / Косовска 11

17:00 Жене Нискавуорија
NISKAVUOREN NAISET (FI, 1938)
Р: Valentin Vaala
Ул: Olga Tainio, Tauno Palo

19:00 Улични анђео
MALU TIANSHI (CN, 1937)
Р: Yuan Muzhi
Ул: Zhou Xuan, Zhao Huisen

Четвртак, 15.6. / Узун Миркова 1

21:00 Царев ађутант
DER ADJUTANT DES ZAREN (GE, 1929)
Р: Vladimir Strizhevsky
Ул: Ivan Mozhukhin, Eugen Burg

Петак, 16.6. / Косовска 11

17:00 Дневник једне собарице
THE DIARY OF A CHAMBERMAID (US, 1945)
Р: Jean Renoir
Ул: Paulette Goddard, Burgess Meredith
Projekcija sa zapaljive (nitratne) kopije

19:00 Секс у ланцима
GESCHLECHT IN FESSELN (GE, 1929)
Р: Wilhelm Dieterle
Ул: Wilhelm Dieterle, Gunnar Tolnaes

Петак, 16.6. / Узун Миркова 1

21:00 Иза врата
BEHIND THE DOOR (US, 1919)
Р: Irvin V. Willat
Ул: Hobart Bosworth, Jane Novak

КАТАЛОГ ФЕСТИВАЛА