РОМАН ПОЛАНСКИ

ФИЛМСКИ ЦИКЛУС

Великани светског филма: Роман Полански

Свечана сала, Узун Миркова 1 / Од 11. до 20. фебруара 2018.

Циклус Великани светског филма овог месеца посвећен је Роману Поланском, редитељу, продуценту, сценаристи и глумцу међународне каријере који је снимао у Пољској, Великој Британији, Француској и Америци, освојио Оскара, али није могао да га лично прими због судског процеса у САД.

Опсежну ретроспективу 11. фебруара отвара његов кратки играни филм пољске продукције Два човека с ормаром (1958), следи дугометражни деби, такође пољски Нож у води (1962), а затвара 20. фебруара европска копродукција Пијаниста (2002), која му је и донела Оскара за режију.

На програму су и Одвратност, Розмарина беба, Кинеска четврт, Станар, Лудило, Смрт и девојка, Оливер Твист

 

Недеља, 11.2.

18:00 ДВА ЧОВЕКА С ОРМАРОМ (ПОЉ, 1958)
кратки играни филм
ул: Јакуб Голдберг (Jakub Goldberg), Хенрик Клуба (Henryk Kluba)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

НОЖ У ВОДИ (ПОЉ, 1962)
Nóz w wodzie
ул: Леон Ниемчик (Leon Niemczyk), Јоланта Умецка (Jolanta Umecka)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 ОДВРАТНОСТ (ВБ, 1965)
Repulsion
ул: Катрин Денев (Catherine Deneuve), Иан Хендри (Ian Hendry)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Уторак, 13.2.

18:00 РОЗМАРИНА БЕБА (САД, 1968)
Rosemary's Baby
ул: Миа Фароу (Mia Farrow), Џон Касаветес (John Cassavetes)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 МАГБЕТ (ВБ/САД, 1971)
Macbeth
ул: Џон Финч (John Finch), Франческа Анис (Francesca Annis)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Среда, 14.2.

18:00 ШТА? (ИТ/ФР/СРН, 1972)
Che?
ул: Марчело Мастројани (Marcello Mastroianni), Сидни Ром (Sydne Rome)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 КИНЕСКА ЧЕТВРТ (САД, 1974)
Chinatown
ул: Џек Николсон (Jack Nicholson), Феј Данавеј (Faye Dunaway)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Субота, 17.2.

18:00 СТАНАР (ФР, 1976)
Le locataire
ул: Роман Полански (Roman Polanski), Изабел Ађани (Isabelle Adjani)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 ТЕСА (ВБ/ФР, 1979)
Tess
ул: Настасја Кински (Nastassja Kinski), Питер Фирт (Peter Firth)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Недеља, 18.2.

18:00 ЛУДИЛО (САД/ФР, 1988)
Frantic
ул: Харисон Форд (Harrison Ford), Емануел Сење (Emanuelle Seigner)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 ГОРКИ МЕСЕЦ (ФР/ВБ/САД, 1992)
Bitter Moon
ул: Питер Којоти (Peter Coyote), Емануел Сење (Emanuelle Seigner)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Понедељак, 19.2.

18:00 СМРТ И ДЕВОЈКА (ВБ/ФР/САД, 1994)
Death and the Maiden
ул: Сигурни Вивер (Sigourney Weaver), Бен Кингсли (Ben Kingsley)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 ДЕВЕТА КАПИЈА (ШП/ФР/САД, 1999)
The Ninth Gate
ул: Џони Деп (Johnny Depp), Френк Ланђела (Frank Langella)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

Уторак, 20.2.

18:00 ОЛИВЕР ТВИСТ (ЧР/ВБ/ФР/ИТ, 2005)
Oliver Twist
ул: Бен Кингсли (Ben Kingsley), Барни Кларк (Barney Clark)
р: Роман Полански (Roman Polanski)

20:30 ПИЈАНИСТА (ФР/ПОЉ/НЕМ/ВБ, 2002)
The Pianist
ул: Едријен Броди (Adrien Brody), Томас Кречман (Thomas Kretschmann)
р: Роман Полански (Roman Polanski)