ФРАНКОФОНИЈА 2019

ФИЛМСКА РЕВИЈА

Месец франкофоније: филмски програм

Југословенска кинотека, Узун Миркова 1 / Од 18. до 30. марта 2019.

Март је Месец франкофоније у целом свету, а Кинотека се укључује избором остварења француске кинематографије од 18. до 21. и потом 28. и 30. марта, пројекцијама у Сали Макавејев у Узун Мирковој 1.

У зениту сунца (Plein soleil, 1960)

Биће приказана дела класика из 50-их и 60-их година „Нек звер крепа“ (Que la bête meure, 1969) Клода Шаброла, „У зениту сунца“ (Plein soleil, 1960) Ренеа Клемана, „Лифт за губилиште“ (Ascenseur pour l’échafaud, 1958) Луја Мала, „Четири стотине удараца“ (Les quatre cents coups, 1959) Франсоа Трифоа.

Убиствено лето (L'Été meurtrier, 1983)

Специјалну пројекцију дигитално рестаурисане копије филма „Убиствено лето“ (L'Été meurtrier, 1983) Жана Бекера, имамо могућност да уприличимо захваљујући компанији Unzero films која се бави рестаурацијом и дистрибуцијом филмских класика.

У оквиру Франкофоније 19. марта биће одржана бесплатна пројекција филма „Осми дан“ (Le huitième jour, 1996) Жакоа ван Дормела, за децу с Дауновим синдромом.

 

Понедељак, 18. 3.

18.00 НЕК ЗВЕР КРЕПА (ФР/ИТ, 1969)
Que la bête meure
Улоге: Мишел Дишосоа (Michel Duchaussoy), Каролин Селије (Caroline Cellier)
Режија: Клод Шаброл (Claude Chabrol)

20.30 У ЗЕНИТУ СУНЦА (ФР/ИТ, 1960)
Plein soleil
Улоге: Ален Делон (Alain Delon), Морис Роне (Maurice Ronet)
Режија: Рене Клеман (René Clément)

Уторак, 19. 3.

12.00 ОСМИ ДАН (БЕЛ/ФР/ВБ, 1996)
Le huitième jour
Улоге: Данијел Отеј (Daniel Auteuil), Паскал Дикен (Pascal Duquenne)
Режија: Жако ван Дормел (Jaco Van Dormael)
Бесплатна пројекција филма за децу с дауновим синдромом

18.00 У ЗЕНИТУ СУНЦА (ФР/ИТ, 1960)
Plein soleil
Улоге: Ален Делон (Alain Delon), Морис Роне (Maurice Ronet)
Режија: Рене Клеман (René Clément)

20.30 УБИСТВЕНО ЛЕТО (ФР, 1983)
L'Été meurtrier
Улоге: Изабел Ађани (Isabelle Adjani), Ален Сушон (Alain Souchon)
Режија: Жан Бекер (Jean Becker)
Специјална пројекција дигитално рестаурисане копије филма

Среда, 20. 3.

18.00 ЛИФТ ЗА ГУБИЛИШТЕ (ФР, 1958)
Ascenseur pour l'échafaud
Улоге: Жана Моро (Jeanne Morreau), Морис Роне (Maurice Ronet)
Режија: Луј Мал (Louis Malle)

20.30 ВРЕМЕ ИГРЕ (ФР/ИТ, 1967)
Playtime
Улоге: Жак Тати (Jacques Tati), Барбара Денек (Barbara Dennek)
Режија: Жак Тати (Jacques Tati)

Четвртак, 21. 3.

18.00 ВРЕМЕ ИГРЕ (ФР/ИТ, 1967)
Playtime
Улоге: Жак Тати (Jacques Tati), Барбара Денек (Barbara Dennek)
Режија: Жак Тати (Jacques Tati)

20.30 ЧЕТИРИ СТОТИНЕ УДАРАЦА (ФРА, 1959)
Les quatre cents coups
Улоге: Жан Пјер Лео (Jean-Pierre Léaud), Клер Морије (Claire Maurier)
Режија: Франсоа Трифо (François Truffaut)

Четвртак, 28. 3.

18.00 З (ФР/АЛ, 1969)
Z
Улоге: Ив Монтан (Yves Montand), Ирена Папас (Irene Papas), Жан Луј Трентињан (Jean-Louis Trintignant)
Режија: Коста Гаврас (Costa-Gavras)

Субота, 30. 3.

18.00 ОПАСНЕ ВЕЗЕ (ФР/ИТ, 1959)
Les liaisons dangereuses
Улоге: Жана Моро (Jeanne Morreau), Жерар Филип (Gérard Philipe)
Режија: Роже Вадим (Roger Vadim)

20.30 З (ФР/АЛ, 1969)
Z
Улоге: Ив Монтан (Yves Montand), Ирена Папас (Irene Papas), Жан Луј Трентињан (Jean-Louis Trintignant)
Режија: Коста Гаврас (Costa-Gavras)