20. FESTIVAL NITRATNOG FILMA

20. FESTIVAL NITRATNOG FILMA

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1 / Kosovska 11
Od 6. do 16. juna 2018.

Jubilarni, 20. Festival nitratnog filma biće svečano otvoren na Dan Jugoslovenske kinoteke 6. juna, a do 16. juna prikazaće čak 50 filmova, u 32 termina u obe zgrade Kinoteke.

Filmovi na restauriranim kopijama stižu iz poznatih evropskih arhiva, ali i iz SAD, Kine, Japana i Meksika. Direktor i selektor festivala Aleksandar Saša Erdeljanović ističe da je rekord do sada bio 28 arhiva, dok ove godine učestvuju 34 kinoteke i srodne institucije.

Na otvaranju u Svečanoj sali Kinoteke biće prikazana melodrama „Stranputica“ (Abwege, 1928) čuvenog nemačkog reditelja Georga Vilhelma Pabsta, a na zatvaranju američki film „Šerlok Holms“ (Sherlock Holmes, 1916) Artura Berteleta.

Kriterijum selekcije, objašnjava Erdeljanović, bio je sličan kao i ranijih godina, što znači prikazivanje što većeg broja kako klasičnih, atraktivnih naslova tako i nepoznatih, decenijama izgubljenih, nepravedno skrajnutih ili zabranjivanih filmova, koji su se poslednjih godina i decenija ponovo pojavili zahvaljujući, pre svega, novim tehnologijama koje uključuju digitalizaciju u visokim rezolucijama i digitalnu restauraciju.

Posebnu pažnju privlače austrijski film „Grad bez Jevreja“ (Die Stadt ohne Juden, 1924) Hansa Karla Breslaueara, nekada zabranjena dela istočnoevropskih kinematografija – bugarski „Privezani balon“ (Privъrzaniяt balon, 1967), mađarski „Pesma pšeničnih polja“ (Ének a búzamezőkről, 1947), češki „Slučaj za neiskusnog dželata“ (Případ pro začínajícího kata, 1969), kao i neka od najboljih ostvarenja sa Dalekog istoka – kineski „Život pekinškog policajca“ (Wo zhe yi bei zi, 1950), japanski „Neograničeno napredovanje“ (Kagirinaki Zenshin, 1937), zatim kolekcija sovjetskih filmskih žurnala „Kino pravda“ Dzige Vertova…

Na festival će doći i 35 gostiju – direktora arhiva, istoričara filma, arhivista, filmskih novinara.

U pratećem programu biće održana dva panela – o tretiranju istorijskih tema u kinematografijama naslednicama jugoslovenske kinematografije, kao i o digitalnoj restauraciji i mogućnostima saradnje na tom planu u regionu.

Podsećajući da je pre dve godine na najsvečaniji način obeleženo 18. izdanje kao festivalsko punoletstvo, Erdeljanović ukazuje da se zbog složene i finansijski nevesele situacije u kulturi, 20. festival održava na uobičajeni, radni način.

06.06. 2018. sreda

UZUN MIRKOVA 1

17,00    Putovanje Kavkazom i Persijom 27’
VIAGGIO IN CAUCASO E PERSIA (IT, 1910)
R: Mario Piacenza

Vukovi  53'
OS LOBOS (PT, 1923)
R: Rino Lupo
Ul: Branca de Oliveira, Joaquim Almada, Jose Soveral, Joaquim Avelar

20,15    Svečano otvaranje 20. Festivala nitratnog filma

20,30    Stranputica  98'
ABWEGE (GE, 1928)
R:  Georg Wilhelm Pabst
Ul: Gustav Diessl, Brigitte Helm, Hertha von Walther, Jack Trevor, Fritz Odemar

07.06.2018.  četvrtak

KOSOVSKA 11

17,00    Kino pravda b. 1-11    113'
KINO-PRAVDA, No. 1-11 (SU, 1922)
R: Dziga Vertov

19,00    Budale na planini    96’
FJOLS TIL FJELIS (NO, 1957)
R: Edith Carlmar
Ul: Unni Bernhoft, Leif Juster, Willie Hoel, Anne Lise Christiansen

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Grad bez Jevreja   91‘
DIE STADT OHNE JUDEN (AT, 1924)
R: Hans Karl Breslauer
Ul: Johannes Riemann, Hans Moser, Karl Tema, Anny Milety

08.06.2018. petak

KOSOVSKA 11

17,00    Konačno odredište    74‘
U KRESU DROGI (PL, 1939)
R: Michal Waszynski
Ul: Kazimierz Junosza-Stepowski, Irena Malkiewicz-Domanska, Tamara Wiszniewska

19,00    Pesma pšeničnih polja    81’
ENEK A BUZAMEZOKROL (HU, 1947)
R: Istvan Szots
Ul: Alice Szellay, Janos Gorbe, Jozsef Bihari, Marcsa Simon

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Pucanje - Čovek sa pet balona    85’
BREAK UP -  L’UOMO DEI CINQUE PALLONI (IT-FR, 1967)
R: Marco Ferreri
Ul: Marcello Mastroianni, Catherine Spaak, Ugo Tognazzi

09.06. 2018. subota  

KOSOVSKA 11

17,00    Potkovica   8’
LE FER A CHEVAL (FR, 1909)
R: Camille de Morlhon

Ukroćeni Lav/Pitomi Lav      40’
IL LEONE MANSUETO (IT, 1919)
R: Enrique Santos
Ul: Giovanni Raicevich, Mimi, Dolly Morgan, Renato Visca

19,00    Buđenje proleća     95‘
FRUHLINGS ERWACHEN. EINE KINDERTRAGODIE (GE, 1929)
R: Richard Oswald
Ul/Cast: Carl Balhaus, Rolf von Goth , Toni van Eyck , Ita Rina

UZUN MIRKOVA 1

21,00    PROGRAM FILMOVA DRUGI O NAMA - 1

Bitka na Bregalnici    7’
/DIE SCHLACHT AN DER BREGALNITZA AM 6.7 UND 8.7.1913/ BATAILE DE LA BREGALNITZA (FR, 1913)
PP: Pathe freres

Mesterov nedeljnik       11,37‘
MESSTER – WOCHE  1915 (GE, 1915)
PP: Messter film

PROGRAM NOVIH RESTAURISANIH
FILMOVA JUGOSLOVENSKE KINOTEKE

Lepa naša otadžbina (YUG, 1932)    54’
PP: Jugoslovenski prosvetni film
R: Josip Novak

Jugoslavija divna zemlja sunca i kontrasta (YUG, 1938)    16'40''
PP: Zadruga za privredni film

10.06. 2018. nedelja

KOSOVSKA 11

17,00    Zora    91’
DAWN (GB, 1928)
R: Herbert Wilcox
Ul: Sybil Thorndike, Ada Bodart, Gordon Craig

19,00  Osvetnici / Korzikanska braća   110’
THE CORSICAN BROTHERS (US, 1941)
R: Gregory Ratoff
Ul: Douglas Fairbanks Jr., Ruth Warrick, Akim Tamiroff,

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Avanturistkinja    101’
AVENTURERA (MX, 1950)
R: Alberto Gout
Ul: Ninon Sevilla, Tito Junco, Andrea Palma, Ruben Rojo

11.06. 2018. ponedeljak

KOSOVSKA 11

17,00    Privezani balon   98’
PRIV´RZANIJAT BALON (BG, 1967)
R: Binka Željazkova
Ul:  Georgi Kalojančev, Grigor Vačkov, Konstantin Kocev

19,00    Ovaj moj život/Život pekinškog policajca    109’
WO ZHE YI BEI ZI (CN, 1950)
R: Shi Hui
Ul: Shi Hui, Wei Heling, Tian Taixuan, Liang Ming

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Transatlantik     78’
TRANSATLANTIC (US, 1931)
R: William K. Howard
Ul: Edmund Lowe, Lois Moran, Myrna Loy

12.06. 2018. utorak

KOSOVSKA 11

17,00    Gabrijel, vrati se    80‘
GABRIEL, TULE TAKAISIN (FI, 1951)
R: Valentin Vaala
Ul: Tarmo Manni, Emma Vaananen, Salli Karuna

19,00    Maldone    102’
MALDONE (FR, 1928)
R: Jean Gremillon
Ul: Charles Dullin, Marcelle Charles Dullin, Geymond Vital

UZUN MIRKOVA 1

21,00   Slučaj za neiskusnog dželata   102’
PRIPAD PRO ZAČINAJICIHO KATA (CS, 1969)
R: Pavel Juraček
Ul:  Lubomir Kostelka, Pavel Landovsky, Klara Jernekova

13.06.2018. sreda

KOSOVSKA 11

17,00    Brod prokletih žena  92’
LA NAVE DELLE DONNE MALEDETTE (IT, 1953)
R: Raffaello Matarazzo
Ul: May Britt, Ettore Manni, Tania Weber, Eduardo Ciannelli

19,00    Noć osvete/Slepa pravda/Pravda je slepa     100’
HAEVNENS NAT (DK, 1916)
R: Benjamin Christensen
Ul: Benjamin Christensen, Karen Caspersen, Ulla Johansen

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Bauk/ Bog podzemlja   103’
O DRAKOS (GR, 1956)
R: Nikos Koundouros
Ul: Dinos Illiopoulos, Margarita Papageorgiou, Yannis Argyris

14.06. 2018. četvrtak

KOSOVSKA 11

17,00    Član Parlamenta     65’
ČLEN PARLAMENTA (SU, 1919)
R: Jakov Protazanov
Ul: Natal’ja Lisenko, Ivan Mozžuhin

19,00    PROGRAM FILMOVA DRUGI O NAMA - 2

Dunav od izvora do ušća    50’
DIE DONAU VON DER QUELLE BIS ZUR MUNDUNG’ (GE, cca 1913/1914)
PP: Zent. f.wissen v. schulkinemat.g.m.b.h. berlin

Putovanje po Jugoslaviji, novoj evropskoj Kraljevini      40’
UN VOYAGE EN YUGOSLAVIE LE ROYAUME LE PLUS NOUVEAU D’EUROPE (US, cca 1931-1932)
F: Horace Ashton F.R.G.S. Explorers Club, New York

Klivlend, Ohajo (YUG, 1930)       11’
CLEVELAND OHIO dom 30.000 Slovencev
R: Božidar Jakac

Galičnik (YUG, 1940)   11’
F/Ph: Sifrid Miladinov

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Iris i poručnik/Iris i poručnikovo srce     89’
IRIS OCH LOJTNANTSHJARTA (SE, 1946)
R: Alf Sjoberg
Ul: Mai Zetterling, Alf Kjellin, Ake Claesson, Holger Lowenadler

15.06. 2018. petak

KOSOVSKA 11

17,00    Knjigovođa Kremke/Računovođa Kremke     61’
LOHNBUCHHALTER KREMKE (GE, 1930)
R: Marie Harder
Ul: Hermann Vallentin, Anna Sten, Ivan Koval-Samborsky

19,00    Novi Guliver   75'
NOVYJ GULLIVER (SU, 1935)
R: Aleksandr Ptuško
Ul: Vladimir Konstantinov, Ivan Judin, Ivan Bobrov, Fedor Brest

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Neograničeno napredovanje    77’
KAGIRINAKI ZENSHIN (JP, 1937)
R: Tomu Uchida
Ul: Isamu Kosugi, Hisako Takihana, Yukiko Todoroki

 

16.06. 2018. subota

KOSOVSKA 11

17,00    Rekonstrukcija   59'
RECONSTITUIREA (RU, 1960)
R: Virgil Calotescu
Ul: Gheorghe Enoiu, Alexandru Ioanid, Paul Ioanid, Igor Sevianu

19,00    Potkazivač    83’
INFORMER (GB, 1929)
R: Arthur Robison
Ul: Lya de Putti, Lars Hanson, Warwick Ward, Carl Harbord

UZUN MIRKOVA 1

21,00    Šerlok Holms    116’
SHERLOCK HOLMES (US, 1916)
R: Arthur Berthelet
Ul:  William Gillette, Ernest Maupain, Edward Fielding

 

KATALOG FESTIVALA