У Свечаној сали Југословенске кинотеке 28. августа почела је Недеља индонежанског филма, у оквиру које ће до 3. септембра бити приказано осам дугометражних филмова новије продукције.

Манифестацију је званично отворио амбасадор Индонезије у Београду Хари Кандау, публици се обратила и кустоскиња Скар Ају Асмара, а претходно су традиционални плес у живописним костимима извеле девојке из групе „Citra Indonesia“.
Управник Музеја кинотеке Марјан Вујовић изјавио је да је за Кинотеку част што је наставила сарадњу са Амбасадом Индонезије на представљању њихових филмова и подсетио да су ранијих година већ одржане две недеље индонежанског филма.
„Ово је трећи пут и надам се да ће убудуће таквих програма бити више. Хвала Амбасади Индонезије на филмовима, а и на уводном плесу. До сада смо у гостима неколико пута имали музичаре, а ово је била премијера када је игра у питању у Свечаној сали Југословенске кинотеке“, рекао је Вујовић.
Амбасадор Хари Кандау истакао је да је ова филмска манифестација један од најважнијих догађаја у оквиру ширег културног програма којим се прославља Дан независности Индонезије.

„Индонезија је мултикултурална земља. Што се тиче филмске индустрије, она код нас датира још од 1900. године, када је изграђен први биоскоп, а 1926. је снимљен први филм у индонежанској продукцији. Од тада се филм развијао претежно у комерцијалном смислу. Сада настоји да заузме чвршће основе и испуни како своју друштвену функцију тако и да буде медиј за уметничко изражавање. Данас је индонежански филм присутан на многим међународним фестивалима широм света“.
„Ми желимо да поделимо наше филмове са пријатељима, са народом Србије. Надамо се да ће кроз овај програм гледаоци у Србији више сазнати о нашим филмовима, а да ће убудуће бити у прилици да их гледају и на Фесту“, рекао је амбасадор и захвалио Кинотеци на подршци у организовању овог догађаја.

Ауторка програма Скар Ају Асмара представила је чланове индонежанске делегације, из Министарства образовања и културе, као и глумицу Карину Екапутри Салим.
„Поносни смо на ову селекцију. Циљ нам је да покажемо разноврсност наше продукције. Индонежанска кинематографија је у успону. У актуелном периоду имамо слободу стварања и бележимо раст и у квантитету и у квалитету, а такође у броју гледалаца“, рекла је Скар Ају Асмара. Како је додала, публика у Индонезији познаје и воли стране филмове, али је сада намера да се више промовише домаћа продукција која се бави културом и животом Индонезије.

Програм у Кинотеци почео је филмом Салаваку. Наредних вечери биће приказани Aisyah: Нека будемо породица, Огледало никад не лаже, Кад је Сукарно био у Ендеу, Светлост са истока: Ја сам Малаку, Крв и молитва, У потрази за полумесецом и анимирани филм Панђи Семиранг.