21. FESTIVAL NITRATNOG FILMA

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1 / Kosovska 11
Od 6. do 16. juna 2019.

21. Festival nitratnog filma u Jugoslovenskoj kinoteci traje od 6. do 16. 6. 2019. pod sloganom 70 filmova za 70 godina.

Festival tradicionalno počinje 6. juna na dan održavanja prve filmska projekcije u Srbiji i na Balkanu, što je ujedno i Dan Jugoslovenske kinoteke koja proslavlja sedamdeset godina postojanja. Svečano će ga otvoriti film Orsona Velsa „Druga strana vetra“ (The Other Side of the Wind, 2018) koji je premijeru imao na nedavnom 75. Filmskom festivalu u Veneciji.

Tokom deset dana festivala publika će videti ostvarenja iz trideset svetskih filmskih arhiva, kinoteka i srodnih institucija i ugostiti pedeset uglednih gostiju. Program će obilovati različitim žanrovima, od postanka kinematografije do kraja šezdesetih godina prošlog veka. Na festivalu posvećenom ostvarenjima na zapaljivoj filmskoj traci zastupljena su dela, između ostalih, Ernsta Lubiča, Viljema Diterlea, Georga Vilhelma Pabsta. Uz njih Dziga Vertov, Dino Rizi, František Vlačil, Frenk Borzejdž, Evald Andre Dipon, Mario Soldati, Kendži Mizoguči neka su od velikih autorskih imena čiji će filmovi obeležiti manifestaciju. Biće prikazani „Tajna Abea X/Iza oltara“ (GE, 1927), „Zabranjeni raj“ (US, 1924) „Fado, istorija jedne pevačice“ (PT, 1948), „Tajanstvene dubine“ (AT, 1949) i drugi.

Zahvađujući Gosfiljmofondu - Ruskoj kinoteci, Kraljevskoj kinoteci iz Belgije i Makedonskoj kinoteci, u okviru tradicionalnog programa starih i nepoznatih ostvarenja o Srbiji i Jugoslaviji biće prvi put prikazani „1914/1915/1916: Srpska vojska nastavlja put u otadžbinu“ (FR,1916), „Pobeda Istočne armije“ (FR, 1918) „Od Save do Vardara“ (BE, 1931).

U okviru 21. Festivala nitratnog filma biće i pratećih programa: nekoliko okruglih stolova o zaštiti filmskog kulturnog blaga i saradnji u digitalizaciji i prezentaciji tih dela, kao i promocije značajnih knjiga i aktuelnih DVD izdanja filmova vezanih za istoriju filma.

Panel na temu „Izazovi digitalne restauracije filmova na prostoru bivše Jugoslavije“, biće održan 7. juna i okupiće za istim stolom čelne ljude svih kinoteka u eks-ju regionu. To su Filmski arhiv Republike Slovenije, Slovenske kinoteka, Hrvatski filmski arhiv, Kinoteka Bosne i Hercegovine, Crnogorska kinoteka, Kinoteka na Makedonija i Jugoslovenska kinoteka kao srpski filmski arhiv.

Projekcije i programi će se održavati u obe sale Jugoslovenske kinoteke: u Kosovskoj 11 i u Uzun Mirkovoj 1.

četvrtak 06.06.2019.

UZUN MIRKOVA 1

20:00 SVEČANO OTVARANJE 21. FESTIVALA NITRATNOG FILMA

Slobodan Jovanović cca 1930-1935 '3

LUJO VAJSMAN SVIRA (1940) '4
R/Dir: Miodrag Mika Đorđević

Druga strana vetra '122
THE OTHER SIDE OF THE WIND (US, 2018)
R/Dir: Orson Welles

petak 07.06.2019.

KOSOVSKA 11

16:00 Berba grožđa u okolini Niša cca 1930-1935 '5

Ljubimac br. 13/ Miljenik br. 13  '89
LJUBIMEC 13 (BG, 1958)
R/Dir: Vladimir Jančev
Ul/Cast: Apostol Karamitev, Ginka Stančeva, Ljubomir Bobčevski

18:00 Restoran-Kupatilo Smiljevo u Beogradu cca 1928-1933 '6

Tajna večera '76
L'ULTIMA CENA (IT, 1948)
R/Dir: Luigi M. Giachino
Ul/Cast: Bruno Barnabo, Gino Del Signore, David Pee

UZUN MIRKOVA 1

20:00 Geca Kon cca 1930-1935 '2

Adelhajd '99
ADELHEID (CS, 1969)
R/Dir: František Vlačil
Ul/Cast: Petr Čepek, Emma Černa, Jan Vostrčil

22:00 Druga strana vetra '122
THE OTHER SIDE OF THE WIND (US, 2018)
R/Dir: Orson Welles

subota 08.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Ekspedicija Roalda Amundsena na Južni pol / Framova polarna ekspedicija na Južni pol (1910 - 1912) 21’
FRAM’S SOUTH POLAR EXPEDITION (1910 - 1912) (NO, 1912)
R/Dir: Roald Amundsen

Samo jedan život - priča o Fridtjofu Nansenu '89
BARE ET LIV - HISTORIEN OM FRIDTJOF NANSEN (NO, SU, 1968)
Ul/Cast: Knut Wigert, Veslemoy Haslund, Sverre Wilberg

19:00 PROGRAM FILMOVA O SRBIJI I JUGOSLAVIJI:

Rat 1914/1915/1916: Srpska vojska nastavlja put u otadžbinu '4,30
GUERRE 1914/1915/1916: L'ARMEE SERBE REPREND LE CHEMIN DE LA PATRIE (FR,1916)
Pp/Pc. Chambre syndicale francaise de la cinématographie

Pobeda Istočne armije '17
VICTOIRE DECISIVE DE L'ARMEE D'ORIENT (FR, 1918)
Pp/PC. Section cinematographique de l’armee

Jugoslavija '19
YUGOSLAVIA (FR, cc 1926)
Pp/PC. Paris Consortium cinema

Od Save do Vardara '30
DE LA SAVE AU VARDAR (BE, 1931)

SKOPLJE 30. MARTA 1941. / PROSLAVA OSLOBOĐENJA SKOPLJA (JUG, 1941) '3

SVEČANA POSETA NJ.V. KRALJA ALEKSANDRA I i NJ. V. KRALJICE MARIJE CRNOJ GORI I DALMACIJI (JUG, 1925) '42

UZUN MIRKOVA 1

21:15 Malombra/Sablast ' 135
MALOMBRA (IT, 1942)
R/Dir: Mario Soldati
Ul/Cast: Isa Miranda, Andrea Checchi, Gualtiero Tumiati

nedelja 09.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Split 1933 '7

Stvaranje serpentina '2
CREATION DE LA SERPENTINE (FR, 1908)
R/Dir: Segundo de Chomon
Ul/Cast: Loie Fuller, Max Linder

Bečka slika broj 1 '5
WIENER BILDERBOGEN NR. 1 (AT, 1925)
R/Dir: Luis Seel

Mandarin '61
DER MANDARIN (AT, 1918)
R/Dir: Fritz Freisler
Ul/Cast: Harry Walden, Karl Götz, Gretel Ruth

19:00 Isidora Sekulić - Izlet na Stražilovo cca 1928-1932 '2

Meandri ' 90
MEANDRE (RO, 1966)
R/Dir: Mircea Saucan
Ul/Cast: Margareta Pogonat, Mihai Paladescu

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Fado, istorija jedne pevačice '108
FADO, HISTORIA D'UMA CANTADEIRA (PT, 1948)
R/Dir: Perdigao Queiroga
Ul/Cast: Amalia Rodrigues, Virgilio Teixeira, Vasco Santana

ponedeljak 10.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Osvećenje ruske spomen kosturnice na Novom groblju u Beogradu 1935 '3

Robija / U starom Sibiru '67
KATORGA (SU, 1928)
R/Dir: Julij Rajzman
Ul/Cast: Andrej Žilinski, Pavel Tamm, Vladimir Popov

19:00 Trke na Hipodromu cca 1934-1938 '1

Neka Džordž to učini! '82
LET GEORGE DO IT! (GB, 1940)
R/Dir: Marcel Varnel
Ul/Cast: George Formby, Phyllis Calvert, Garry Marsh

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Stari zakon '107
DAS ALTE GESETZ (GE, 1923)
R/Dir: Ewald Andre Dupont
Ul/Cast: Ernst Deutsch, Henny Porten, Ruth Weyher

utorak 11.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Sahrana vojvode Stepe Stepanovića 1929 '3

UZ KLAVIRSKU PRATNJU:

Lase Manson iz Skana / Neumorna srca ' 79
LASSE MÅNSSON FRA SKAANE (DK, 1923)
R/Dir: Anders Wilhelm Sandberg
Ul/Cast: Poul Reumert, Frederik Jacobsen, Marie Dinesen

19:00 Tajna Abea X / Iza oltara '97
DAS GEHEIMNIS DES ABBE X (GE, 1927)
R/Dir: Wilhelm Dieterle
Ul/Cast: Wilhelm Dieterle, Marcella Albani, Alfred Gerasch

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Čudovišta '121
I MOSTRI (IT, 1963)
R/Dir: Dino Risi
Ul/Cast: Ugo Tognazzi, Vittorio Gassman
+ dodatak -  epizode koje nisu ušle u film: “Il cerbero domestico” ' 4 / “L’attore” '30

sreda 12.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Koštana (Staro Vranje) cca 1928-1932 '2

PROGRAM FILMOVA MORISA MARIOA:

Sumrak srca '38
LE CREPUSCULE DU COEUR (FR, 1916)
R/Dir: Maurice Mariaud
Ul/Cast: Berthe Jalabert, Yvonne Mario, Madeleine Ramey

Galebovi ' 48
LES MOUETTES (FR, 1917)
R/Dir: Maurice Mariaud
Ul/Cast: Paul Vermoyal, Yvonne Sergyl, Julien Clément

19:00 Dragoljub Aleksić na Aero-mitingu cca 1935-1938 '1

Nebo ' 87
OURANOS (GR, 1962)
R/Dir: Takis Kanellopoulos
Ul/Cast: Aimilia Pitta, Takis Emmanouil, Nikos Tsachiridis

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Sahrana patrijarha Dimitrija 1930 '2

Zabranjeni raj '83
FORBIDDEN PARADISE (US, 1924)
R/Dir: Ernst Lubitsch
Ul/Cast: Pola Negri, Rod La Rocque, Adolphe Menjou

četvrtak 13.06.2019.

KOSOVSKA 11

17:00 Tajanstvene dubine '104
GEHEIMNISVOLLE TIEFE (AT, 1949)
R/Dir: Georg Wilhelm Pabst
Ul/Cast: Paul Hubschmid, Ilse Werner, Stefan Skodler

19:00 Izgradnja Pančevačkog mosta 1928-1935 '7

PROGRAM RANIH FILMOVA IZ ŠVEDSKOG FILMSKOG INSTITUTA:

Kako prevariti carinike/Šverc na granici
COMMENT ON FRAUDE A LA FRONTIERE (FR, 1908) '9

Rut i Boaz
RUTH ET BOAZ (FR, 1910) '10

Fatalna ruka
THE FATAL HAND (GB, 1907) '6

Izlet u jaruge Edmund Klana u Švajcarskoj Saksoniji
EXCURSION DANS LA RAVINE D'EDMUNDS KLAMM EN SUISSE SAXONNE (GE, 1911) '5

Kalino pokušava da izvrši samoubistvo
CALINO VEUT SE SUICIDER (FR, 1910) '6

Đavolski plamenovi
LES FLAMMES DIABOLIQUES (FR, 1907) '4

Luksor i Teba
LOUQSOR ET THEBES (FR, 1911) '5

Astrolog
L’ASTROLOGUE (FR, 1907) '3

Rad Žaka Servala
L’OUEVRE DE JACQUES SERVAL (FR, 1909) '11

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Izlet u Pančevo o Duhovima (kolor film) 1939 '2

Osenin sunovrat/Osen i njen pad '90
ORIZURU OSEN (JP, 1935)
R/Dir: Kenji Mizoguchi
Ul/Cast: Isuzu Yamada, Daijiro Natsukawa, Shin Shibata

petak 14.06.2019.

KOSOVSKA 11

16:00 Prenos posmrtnih ostataka branilaca Beograda na Novo groblje 1934 '1

Perika '100
DIE PERÜCKE (GE, 1925)
R/Dir: Berthold Viertel
Ul/Cast: Otto Gebuhr, Jenny Hasselqvist, Henry Stuart

18:00 Godišnjica revolucije '121
GODOVŠČINA REVOLJUCJII (SU, 1918)
R/Dir: Dziga Vertov

UZUN MIRKOVA 1

21:00 Jadi zabranjenog grada/ Tajne dinastije Ćing '120
QING GONG MI SHI (CN, 1948)
R/Dir: Shilin Zhu
Ul/Cast: Ping Chang, Po Hung, Fong Pau, Shi Shu

subota 15.06.2019.

KOSOVSKA 11

15:00 Muškarac u našoj kući '160
FI BAYTINA RAGOUL (EG, 1960)
R/Dir: Henry Barakat
Ul/Cast: Omar Sharif, Hassan Youssef, Rushdi Abaza

18:00 Sahrana kralja Aleksandra 1934 '2

Pozajmljeni zamak / Posuđeni zamak '85
A KOLCSONKERT KASTELY (HU, 1937)
R/Dir: Laszlo Vajda
Ul/Cast: Gyula Kabos, Klari Tolnay, Ida Turay

UZUN MIRKOVA 1

20:00 Vojno skijaško prvenstvo na Jahorini cca 1935-1937 '7

Život u senkama / Život kroz senke '77
VIDA EN SOMBRAS (ES, 1949)
R/Dir: Lorenzo Llobet Gracia
Ul/Cast: Fernando Fernán Gómez, MarIa Dolores Pradera, Isabel de Pomes

21:30 Dečji četnički odred cca 1942-1944 '2

Tajne '90
SECRETS (US, 1924)
R/Dir: Frank Borzage
Ul/Cast: Norma Talmadge, Patterson Dial, Emily Fitzroy, Eugene O'Brien

nedelja 16.06.2019.

KOSOVSKA 11

15:00 Tijao Medonjo / Napad na poštanski voz '99
TIAO MEDONHO / ASSALTO AO TREM PAGADOR (BR, 1962)
R/Dir: Roberto Farias
Ul/Cast: Eliezer Gomes, Reginaldo Faria, Jorge Doria

17:00 Zapad '120
L'OCCIDENT (FR, 1928)
R/Dir: Henri Fescourt
Ul/Cast: Claudia Victrix, Andrée Rolane, Jaque-Catelain

UZUN MIRKOVA 1

19:30 Hazarderi / Ludaci '135
SZALENCY (PL, 1928)
R/Dir: Leonard Buczkowski
Ul/Cast: Marian Czauski, Irena Gawecka, Aleksander Starża

22:00 Beograd - centar grada cca 1930-1935 '2

Svetla starog Brodveja '72
LIGHTS OF OLD BROADWAY (US, 1925)
R/Dir: Monta Bell
Ul/Cast: Marion Davies, Conrad Nagel, Frank Currier

KATALOG 21. FESTIVALA NITRATNOG FILMA